An investigation of foreign language speaking anxiety, sources, and coping strategies among 7th graders
7. sınıf öğrencilerinde yabancı dil konuşma kaygısı, kaynakları ve başa çıkma stratejilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 957686
  2. Yazar: EBRU İÇİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, yedinci sınıf ortaokul öğrencilerinin yabancı dil konuşma kaygısı düzeylerini incelemeyi, bu kaygının kaynaklarını belirlemeyi ve öğrencilerin konuşma kaygısıyla başa çıkma stratejilerini Türk bağlamında araştırmayı amaçlamıştır. Çalışmaya toplam 123 yedinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Nicel ve nitel verilerin birlikte toplandığı yakınsak paralel karma yöntem deseni kullanılmıştır. Nicel veriler Yabancı Dil Konuşma Kaygısı Ölçeği aracılığıyla toplanırken, nitel veriler 11 katılımcıyla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Anket verileri betimsel istatistikler ile analiz edilmiş, yarı yapılandırılmış görüşmeler ise içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Bulgular, yedinci sınıfta öğrenim gören katılımcıların yabancı dil konuşma kaygısı düzeylerinin orta seviyede olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, öğrencilerin konuşma kaygılarının dilsel, çevresel ve kişisel olmak üzere üç temel kaynaktan kaynaklandığı belirlenmiştir. Çalışma, öğrencilerin yabancı dil konuşma kaygısıyla başa çıkmak için bilişsel, duyuşsal, bellekle ilişkili, sosyal, üstbilişsel ve telafi edici olmak üzere altı farklı strateji türü kullandıklarını da ortaya koymuştur. Bu bulgular doğrultusunda, öğretmenlere, okul yöneticilerine ve eğitim politikası yapıcılarına yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine seventh-grade middle school students' foreign language speaking anxiety levels, identify its sources, and explore their coping strategies within a Turkish context. A total of 123 seventh-grade students participated in the study. This study employed a convergent parallel mixed methods design in which both quantitative and qualitative data were collected. The quantitative data were collected through Foreign Language Speaking Anxiety Questionnaire, while the qualitative data were obtained via semi-structured interviews with 11 participants. Descriptive statistics were used to analyze the results of the questionnaire, and content analysis method was employed to analyze the semi-structured interviews. The findings revealed that the participants studying in the seventh grade experienced a moderate level of foreign language speaking anxiety. The study also found that the participants' speaking anxiety stemmed from three types of sources: linguistic, environmental, and personal. The present study also revealed that the participants employed six types of coping strategies for their foreign language speaking anxiety: cognitive, affective, memory-related, social, metacognitive, and compensatory. Based on these findings, several implications are suggested for teachers, school administrators, and policymakers.