İn Vitro fertilizasyon yöntemi ile gebe kalan kadınlarda postpartum döneme uyum düzeyinin anne – bebek bağlanmasıyla ilişkisi
The relationship between postpartum adaptation and mother–infant bonding in women who conceived through İn Vitro fertilization
  1. Tez No: 957704
  2. Yazar: MERVE ASLAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE FIŞKIN SİYAHTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu araştırma, in vitro fertilizasyon (IVF) yöntemi ile gebe kalan kadınlarda postpartum döneme uyum düzeyinin anne-bebek bağlanmasıyla olan ilişkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde tasarlanan araştırma, Ocak 2024 – Ocak 2025 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Eskişehir'deki bir şehir hastanesinin kadın doğum polikliniğine belirtilen tarih aralığında başvuran lohusa kadınlar (N=4013) oluşturmuştur. Örnekleme, araştırmaya katılma kriterlerini karşılayan 380 lohusa kadın dahil edilmiştir. Veriler; Lohusa Bilgi Formu, Postpartum Kendini Değerlendirme Ölçeği (PKDÖ) ve Anne-Bebek Bağlanma Ölçeği (ABBÖ) ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the relationship between the level of adjustment to the postpartum period and mother-infant attachment in women conceived by in vitro fertilization (IVF). Materials and Method: The descriptive and correlational study was conducted between 01.06.2023-01.05.2024. The population of the study consisted of puerperant women (N=4013) who applied to the obstetrics and gynecology outpatient clinic of a city hospital in Eskişehir within the specified date range. The sample included 380 puerperant women who met the criteria for participation in the study. Data were collected using the Puerperium Information Form, Postpartum Self-Assessment Scale (PSAS) and Mother-Infant Attachment Scale (MICS).