Murgul Konsantratör Tesisi flotasyon atıklarında flokülantların kimyasal yapısının flokülasyon üzerindeki etkisi
The effects of the chamical structure of flocculants on flocculation in Murgul plant Flotation Tails
- Tez No: 957708
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Flotasyon atıkları, proses devrelerinden atıldıktan sonra bu atıkları bertaraf etmek, susuzlaştırmak ve pülp içindeki suyu tekrar kazanmak amacıyla atık barajlarında depolanmaktadır. Ancak, bu uygulama yeterince dikkatli yönetilmediği takdirde çevresel kirlenmelere yol açabilir ve ekolojik tehlikeleri beraberinde getirebilir. Özellikle atıkların kontrolsüz şekilde depolanması, yer altı suyu ve çevre üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Bu gibi olumsuz durumların önüne geçebilmek için atık yönetimi uygulamaları her maden işletmesi tarafından titizlikle takip edilmektedir. Atıkların bertarafı için çeşitli yöntemler bulunmaktadır ve bu yöntemlerden bir tanesi de flokülasyon işlemidir. Flokülasyon, atıklardaki suyun uzaklaştırılmasında ve geri kazanılmasında etkin bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Bu işlem sayesinde atık suyun işlenmesi daha verimli hale gelmekte, çevresel etkiler minimum seviyeye indirilmektedir. Flotasyon atığının kimyasal analizi yapıldığında, bu atıkların %0,08 Cu, %0,05 Zn, %8,24 Fe, %69,14 SiO2 ve %7,90 S içerdiği belirlenmiştir. Atık numunesinin ortalama yoğunluğu 1100 gr/cm³ olup pülpte katı oranı %14, pH değeri ise 7,8 olarak ölçülmüştür. Numunenin tane boyut analizine göre d80 boyutu 88 µm olarak tespit edilmiştir. Bu tez çalışmasında, Artvin Murgul Çakmakkaya Bölgesi ve Cerattepe işletmesine ait Kalkopirit cevherinin flotasyonla zenginleştirilmesi sonucu elde edilen flotasyon atığının farklı flokülantlar kullanılarak sedimentasyon davranışı incelenmiştir. Flokülasyon işlemi, bu atıkların etkin bir şekilde bertaraf edilmesinde ve geri kazanımının sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Flotasyon atığının özelliklerinin detaylı bir şekilde analiz edilmesinin ardından, tesislerde kullanılan standart flokülantlarla çöktürme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Bu deneylerde dört farklı dozajda ve farklı yük tipi, yoğunluk ve moleküler ağırlıklarına sahip 10 farklı flokülant kullanılmıştır. Standart testler, pH değişiklikleri ve saf su deneylerinin ardından elde edilen su numunelerinin bulanıklık değerleri türbidimetre ile ölçülüp incelendiğinde, en iyi flokülantın katyonik yapılı, yüksek yük şarjlı ve yüksek moleküler ağırlıklı Mine-Treat 6070 olduğu görülmüştür. Bu sonuç, flotasyon atıklarının bertarafı ve suyun geri kazanımında etkin bir yöntem sunmakta, çevresel etkiler azaltılmaktadır. Böylece hem atıkların zararlı etkileri ortadan kaldırılmakta hem de sürdürülebilir maden işletmeciliği sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Flotation tailings are stored in tailings dams after being discharged from process circuits in order to dispose of them, dewater them, and recover the water contained in the pulp. However, if this practice is not managed carefully enough, it can lead to environmental pollution and pose ecological risks. In particular, uncontrolled storage of tailings can have adverse effects on groundwater and the environment. To prevent such negative situations, tail management practices are carefully followed by every mining operation. There are various methods for disposing of waste, and one of these methods is flocculation. Flocculation is an effective method for removing and recovering water from waste. Thanks to this process, the treatment of wastewater becomes more efficient, and environmental impacts are minimized. When the chemical analysis of flotation tail was performed, it was determined that these tails contain 0.08% Cu, 0.05% Zn, 8.24% Fe, 69.14% SiO₂, and 7.90% S. The average density of the tail sample was 1100 g/cm³, the solid content in the pulp was 14%, and the pH value was measured as 7.8. According to the particle size analysis of the sample, the d80 size was determined to be 88 µm. In this thesis study, the sedimentation behavior of flotation tail obtained from the flotation enrichment of chalcopyrite ore belonging to the Artvin Murgul Çakmakkaya Region and Cerattepe operation was investigated using different flocculants. The flocculation process plays an important role in the effective disposal and recovery of these tails. Following a detailed analysis of the properties of the flotation tailings, sedimentation experiments were conducted using standard flocculants used in the plants. In these experiments, 10 different flocculants with four different dosages and different charge types, densities, and molecular weights were used. After standard tests, pH changes, and pure water experiments, the turbidity values of the water samples obtained were measured and analyzed using a turbidimeter. The results showed that the best flocculant was Mine-Treat 6070, which has a cationic structure, high charge, and high molecular weight. This result offers an effective method for the disposal of flotation waste and water recovery, reducing environmental impacts. Thus, both the harmful effects of waste are eliminated, and sustainable mining operations are ensured.