Görsel sanatlar öğretmen eğitiminde görsel öyküleme: Bir durum çalışması
Visual storytelling in visual arts teacher education: A case study
- Tez No: 957709
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVCAN SARİBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Görsel öyküleme; olay, fikir veya öğretilerin görsel betimlemelerle izleyiciye daha kolay aktarılmasını sağlayan sanatsal bir ifade yöntemidir. Anlatıların görsel hafızaya aktarılması ile öğretileri daha akılda kalıcı kıldığı için görsel öyküleme yöntemi eğitim alanında kullanılmaktadır. Bu bağlamda bu araştırma Görsel Sanatlar öğretmen eğitiminde görsel öykülemenin kullanılması üzerine yapılmış olup, görsel sanatlar öğretmen adaylarının kişisel ve mesleki gelişimlerine ve sanatsal uygulama deneyimlerine yönelik etkilerini açıklamaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden iç-içe tekli durum çalışması kullanılmıştır. Veriler gözlem, görüşme formları, etkinlik ve ders değerlendirme formları aracılığıyla toplanmış ve içerik analizi yoluyla analiz edilmiştir. Veri analizi sonucunda görsel sanatlar öğretmen eğitiminde görsel öykülemenin kişisel, mesleki gelişim ve sanatsal uygulama üzerindeki etkileri olmak üzere üç ana temaya ulaşılmıştır. Bulgulara göre görsel öykülemenin ifadeyi güçlendirme, yaratıcılığı artırma, eleştirel düşünme ve problem çözme gibi zihinsel gelişime katkıları; işbirlikli çalışma gibi sosyal gelişime olumlu etkileri; özen ve özveri gösterme, sabretmeyi öğrenme gibi duygusal gelişime katkıları olduğu görülmüştür. Ayrıca sanatsal uygulama açısından da farklı teknikleri deneme, öykü oluşturmada içerik, mekân, zaman ilişkisini yansıtma üzerindeki etkileriyle görsel öykülemenin sanat eğitimi alanında uygulanabilecek bir yöntem olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Visual storytelling is an artistic expression method that allows events, ideas or teachings to be conveyed to the audience more easily. The visual storytelling method is used in the field of education for it's attribution permanent learning by transferring narratives to visual memory. In this context this research has been conducted on the use of visual storytelling in visual arts teacher education and explains its effects on the personal and professional development of visual arts teacher candidates and their artistic practice experiences. This research embodies a qualitative research method, specifically an embedded single case study. Data were collected through observations, interview forms and evaluation forms, and analyzed using content analysis. According to findings, visual storytelling contributes to strengthening expression, increasing creativity, and developing cognitive skills such as critical thinking and problem-solving, and collaborative work also positively affects social development, and it has been seen that visual storytelling contributes the development of emotional skills like dedication and patience. Furthermore visual storytelling has been seen as a method that can be used in curriculum as it improves artistic practice experiences while trying different techniques, projecting the correlation of content with time and space in storytelling.