Boru içi dikey kanatçıklara sahip farklı açılı türbülatörlerin ısı değişimi üzerinde etkinliğinin incelenmesi.
Examination of the effectiveness of different angle turbulators with vertical fins placed in the pipe on heat exchange
- Tez No: 957748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sanayi tesislerinde kullanılan ısı değiştiriciler birbirinden farklı sıcaklıktaki akışkanların karışmadan ısı transferini gerçekleştirmeyi düzenleyen cihazlardır. Isı değiştiricilerinde kullanılan türbülatörler, ısı değiştirici içinde türbülans oluşturarak ısı transferini daha verimli olmasını sağlamaktadır. Isı değiştiricilerindeki temel hedef, maksimum ısı çekme kapasitesini elde etmektir ve bu, ısı transferini optimize etmekle mümkündür. Isı transferini artırmak için kullanılan aktif veya pasif yöntemlerin ortak amacı, ısı taşınım katsayısını artırmaktır. En etkili yol, türbülansın artırılmasıdır, çünkü ısı geçişi laminer akışa kıyasla türbülanslı akışta daha yüksektir. Çalışmamızda ısı transferini artırma yöntemlerinden biri olan boru içerisine türbülatör yerleştirme tekniği kullanılmıştır. Türbülatörler, SolidWorks programı kullanılarak çizilmiş ve dikey kanatçıklara sahip olacak şekilde, farklı açılarda (20°, 25°, 30° ve 35°) üretilmiştir. Bu türbülatörler, boru içerisine 3, 6 ve 9 sıralı dizilimler halinde yerleştirilmiş; düz akış ve ters akış koşullarında türbülatörlerin ısı transferine, sistem verimine ve hava giriş-çıkışları arasındaki basınç farkına etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Deneylerde, sıcaklık ve basınç verileri ATmega2560 mikrodenetleyicisi ile ölçülmüş ve bu veriler seri haberleşme aracılığıyla bilgisayara aktarılmıştır. Bilgisayar tarafında ise C# diliyle geliştirilen bir arayüz programı aracılığıyla bu veriler kaydedilmiştir. Yapılan ölçümlerde, en yüksek basınç farkı, 9 sıralı ve 35° açılı kanatçıklara sahip konik türbülatör kullanılan sistemde elde edilmiştir. En düşük basınç farkı ise 3 sıralı ve yine 35° açılı kanatçıklı türbülatörlerin kullanıldığı sistemde gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Heat exchangers used in industrial plants are devices designed to transfer heat between fluids at different temperatures without mixing them. The turbulators employed in heat exchangers enhance heat transfer efficiency by generating turbulence within the exchanger. The primary goal in heat exchangers is to achieve maximum heat removal capacity, which can be accomplished by optimizing heat transfer. The common objective of both active and passive methods used to increase heat transfer is to raise the heat transfer coefficient. The most effective way to achieve this is by increasing turbulence, as heat transfer in turbulent flow is higher compared to laminar flow. In this study, one of the methods to enhance heat transfer—installing turbulators inside the pipe—has been utilized. The turbulators were designed using SolidWorks software with vertical fins at different angles (20°, 25°, 30°, and 35°). These turbulators were arranged in sequences of 3, 6, and 9 rows inside the pipe, and their effects on heat transfer, system efficiency, and pressure difference between the air inlet and outlet under both steady and counter-flow conditions were experimentally investigated. During the experiments, temperature and pressure data were measured using an ATmega2560 microcontroller and transferred to a computer via serial communication. On the computer side, these data were recorded through a user interface program developed in the C# programming language. Measurements showed that the highest pressure difference was obtained in the system using a conical turbulator with 9 rows and 35° angled fins. The lowest pressure difference was observed in the system employing turbulators with 3 rows and 35° angled fins.