Kadın sağlık çalışanlarının gebelik ve gebelik takip özellikleri
Female health worker's pregnancy and pregnancy follow-up characterics
  1. Tez No: 957751
  2. Yazar: DİCLE DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VASFİYE DEMİR PERVANE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve amaç: Doğum öncesi bakım, eğitimli bir sağlık çalışanı tarafından anne ve fetüsün gebelik boyunca belirli aralıklarla izlenmesini ve annelerin sağlıklı bir gebelik geçirip sağlıklı bebeklerin doğmasını hedefler. Bu çalışma kapsamında kadın sağlık çalışanlarının gebelik ve gebelik takip özelliklerinin anket çalışması ile ortaya koymayı amaçladık. Materyal ve metod: Çalışmamız kesitsel tipte planlanmıştır. Veri toplamada kadın sağlık çalışanlarının son gebelik ve gebelik takip özelliklerini değerlendiren online ve fiziki anket formu kullanılmıştır. İstatistiki analizde SPSS 27.0 programı kullanılmıştır. Veriler 01.10.2023 ve 31.12.2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Bulgular: Çalışmamıza 193'ü hemşire 90'ı doktor olmak üzere 283 kadın sağlık çalışanı katılmıştır. Katılımcıların son gebeliklerinde en sık görülen 3 risk faktörü sırasıyla vajinal kanama (%12,4), 35 yaş üstü gebelik (%10,6), Rh uyuşmazlığı (%7,4) olmuştur. Folik asit kullanma oranı %82, tetanos aşısı yaptırma oranı %86,9 ve ikili tarama testi yaptırma oranı %61,5 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Prenatal care aims to ensure that the mother and fetus are monitored at regular intervals throughout pregnancy by a trained health worker and that mothers have a healthy pregnancy and healthy babies are born. Within the scope of this study, we aimed to reveal the characteristics of pregnancy and pregnancy follow-up of female health workers with a questionnaire study. Materials and Methods: Our study was planned as a cross-sectional study. An online and physical questionnaire form assessing the characteristics of last pregnancy and pregnancy follow-up of female health workers was used for data collection. SPSS 27.0 program was used for statistical analysis. Data were collected between 01.10.2023 and 31.12.2024. Results: A total of 283 female health workers, 193 of whom were nurses and 90 of whom were doctors, participated in our study. The 3 most common risk factors in the last pregnancies of the participants were vaginal bleeding (12.4%), pregnancy over 35 years of age (10.6%), Rh incompatibility (7.4%), respectively. Folic acid use rate was 82%, tetanus vaccination rate was 86.9% and dual screening test rate was 61.5%.