Stratejik hedefli projelerin çok kriterli karar verme yöntemleri ile değerlendirilmesi ve iş yükü optimizasyonu: Savunma sanayi örneği
Evaluation of strategic targeted critical with multi-criteria decision-making methods and workload optimization: A case study in defense industry
  1. Tez No: 957766
  2. Yazar: METEHAN KANTEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN ÇETİNYOKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) projelerinin büyüklük, kapsam, bütçe ve zamanlama açısından gösterdiği yapısal farklılıkların, projelerin doğasında yüksek düzeyde belirsizlik barındırdığını ortaya koymakta ve bu belirsizliklerin proje yönetimi açısından önemli riskler oluşturduğunu vurgulamaktadır. Araştırmanın temel amacı, söz konusu belirsizlik ve risk unsurlarını dikkate alarak, proje planlama süreçlerinin daha etkin, sistematik ve niceliksel temellere dayalı bir yaklaşımla gerçekleştirilmesini mümkün kılacak özgün bir yöntem geliştirmektir. Bu kapsamda, projeler tanımlayıcı özelliklerine göre sınıflandırılmış ve her bir proje için bir karmaşıklık katsayısı hesaplanmıştır. Elde edilen bu katsayılar, çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemleri ile birlikte kullanılarak karar destek sistemlerinin (KDS) oluşturulmasında temel bir parametre olarak değerlendirilmiştir. KDS kapsamında personel iş yükü analizi de gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen model, savunma sanayii projelerinin stratejik önemine uygun bir planlama ve yönetim bakış açısı sunarken; aynı zamanda, bu projelerde karşılaşılan belirsizliklerin yönetimine katkı sağlayacak nitelikte özgün ve uygulamaya dönük bir çerçeve ortaya koymaktadır. Gerçekleştirilen uygulama çalışması, modelin geçerliliğini test etmekte ve mevcut literatürdeki önemli boşluklara katkı sunmayı hedeflemektedir. Araştırma bulguları, savunma sanayii projelerinde karar alma süreçlerinin rasyonelleştirilmesi, kaynakların daha etkin tahsisi ve belirsizliklerin yönetilmesine yönelik somut öneriler ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study highlights the inherent uncertainty embedded within the structure of projects are managed by the Presidency of Defense Industries (SSB), stemming from their diverse characteristics in terms of size, scope, budget, and timeline. These structural variances pose significant risks from a project management perspective. The primary objective of this research is to develop a novel approach that enables more effective, systematic, and quantitatively grounded project planning, with particular attention to managing uncertainty and risk. To this end, projects are first classified based on their defining attributes, and a complexity coefficient was calculated for each. These coefficients were then employed as fundamental parameters in the development of decision support systems (DSS), utilizing multi-criteria decision-making (MCDM) methods. As part of the DSS, a personnel workload analysis was also conducted. The proposed model offers a strategic planning and management framework aligned with the criticality of defense projects, while also presenting an original structure aimed at enhancing the management of uncertainty within the defense industry context. The empirical study conducted as part of this research serves both to validate the proposed model and to address notable gaps in the existing literature. The findings contribute to the rationalization of decision-making processes in defense projects, advocate for more efficient allocation of resources, and provide practical recommendations for managing uncertainty more effectively.