Resimde maddesellik ve anlam
Materiality and meaning in painting
- Tez No: 957773
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FEYZİ KORUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Geçtiğimiz yüzyılın ortalarından itibaren büyük harf“S”ile yazılan Sanat, aynı anda hem saydamlaşma hem de opaklaşma sürecine maruz kalmıştır. Sanatsal anlam, sanatçı, izleyici ve sanat nesnesi bileşenlerinin iştiraki ile ortaya çıkan bir şey olmayı bıraktığında; sanat tek yönlü bir biçimde jeste, mesaja ya da metne indirgendiğinde; fiziksel sanat eseri, anlamıyla ilişkisi bakımından basitçe bir sıçrama tahtası, bir platform olarak ele alındığında ya da sanat nesnesi anlamından tümüyle arıdırıldığında; sanat nesnesi anlamını ifade değil, sembolize eden ya da temsil eden bir şey olarak kavrandığında, aynı anda hem saydamlaşmakta hem de opaklaşmaktdır. Halbuki sanat eserinin, anlamıyla ilişkisi bakımından yarı saydam bir özelliğe sahip olduğu söylenebilir. Sanat eserinin yarı saydamlığı, kendi başına ele alındığında opak olan maddeselliğiyle, yine kendi başına alındığında saydam olan tinsel içeriğinin bileşiminden kaynaklanır. Böylece sanat nesnesi aynı anda hem kendisine hem de ötesine, duyusal olmayan boyuta işaret eder.
Özet (Çeviri)
Since the mid-twentieth century, the term“Art,”written with a capital“A,”has undergone both a process of becoming transparent and opaque at once. When artistic meaning ceases to be something that emerges through the equal participation of the artist, the viewer, and the artwork; when art is reduced unidirectionally to gesture, message, or text; when a physical artwork is merely considered as a springboard or platform in terms of its relation to meaning, or when the artwork is entirely purged of its meaning; when the artwork is perceived as something that symbolizes or represents its meaning rather than express it, it simultaneously becomes both transparent and opaque. However, it can be said that the artwork has a semi-transparent characteristic in terms of its relation to meaning. The semi-transparency of the artwork arises from the combination of its materiality, which is opaque when considered on its own, and its spiritual content, which is transparent when considered independently. Thus, the artwork simultaneously points to both itself and beyond, to a non-sensory dimension.