Türkiye'de piyano eğitimi alanında yapılmış olan lisansüstü tezlerin bibliyometrik analizi ve değerlendirilmesi
Bibliometric analysis and evaluation of graduate theses on piano education in Turkiye, graduate thesis
  1. Tez No: 957788
  2. Yazar: ABDULLAH YUSUF AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HİLMİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, 1987-2023 yılları arasında Türkiye'de piyano eğitimi ile ilgili yapılan lisansüstü tezlerin yayınlandıkları yıl, lisansüstü türleri, çalışıldıkları üniversite ve şehirler bir arada verilerek gruplandırılmıştır. Ulusal Tez Merkezi veri tabanında 'Piyano Eğitimi' anahtar sözcüğü ile 1987-2023 yılları arasında tarama yapılmış ve bu doğrultuda erişimine izin verilen 184 teze ulaşılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen veriler, incelenen yıllar arasında piyano eğitimiyle ilgili hazırlanan tez sayısında düzenli bir artış veya azalış olmadığını, aksine yıllara göre dalgalı bir seyir izlediğini göstermektedir. Müzik eğitimi alanında en çok Gazi Üniversitesinde lisansüstü tezin üretildiğini görmekteyiz. Ayrıca doktora ve sanatta yeterliğe oranla yüksek lisans tez sayısının daha fazla olduğu saptanmıştır. Araştırmacıların en çok eğitim fakültelerinde piyano eğitimi başta olmak üzere piyano eğitiminde çağdaş ve pedagojik yaklaşımlar gibi pek çok konular üzerine yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Bu konular, hem tablolar şeklinde hem de çalışmamızın sonunda ekler kısmında verilmiştir. Örneklem/çalışma grubu olarak müzik eğitimi bölümü öğrencilerine öncelik verilmiştir. Araştırma yöntemlerinden en çok tarama modeli kullanılarak anket yönteminin tercih edildiği ve veri analiz yöntemlerinden ise en çok frekans ve yüzdelik analizi kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda piyano eğitimi alanında tarama modeli dışında diğer araştırma yöntemlerinin kullanılarak farklı yaş grupları üzerinde gerçekleştirilecek çalışmaların literatüre katkı sağlayacağı düşünülebilir. Bu araştırma; ülkemizde piyano eğitimi alanlarında yapılan lisansüstü tezlerinin sınıflandırılarak ortaya konulması amacıyla yapılmış, nitel araştırma yöntem ve tekniklerinin kullanıldığı, durum belirlemeye yönelik betimsel bir çalışmadır. Yapılan çalışmada öncelikle Türkiye'de müzik eğitiminin ve ardından da piyano eğitiminin tarihsel gelişmesi hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra Türkiye'de piyano eğitimi alanında yapılmış olan lisansüstü tezlerin hangi üniversitelerde, hangi yılda ve hangi konularda yapıldıkları tespit edilmiştir. Bu alanda yapılan çalışmaların analizi yapılmış, problemler ve bu problemlere cevaplar aranmıştır. Piyano eğitimi alanlarındaki lisansüstü eğitimin önemine değinilerek 1987-2023 yılları arasında piyano eğitimi alanlarında yapılan 184 adet lisansüstü tez ile ilgili detaylı incelemeler yapılmış ve veriler gruplandırılmıştır. Elde edilen veriler ışığında ülkemizde piyano eğitimi alanında yapılan lisansüstü tezler; a) yıllara, b) tez türlerine, c) üniversite ve şehirlere yönelik sonuçlara ulaşılmıştır. Ulaşılan sonuçlar yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular ışığında; a) Piyano eğitimi alanında yapılan lisansüstü çalışmaların tamamının piyano eğitimi ile ilgili olduğu, b) piyano eğitimi ile ilgili yapılan lisansüstü çalışmaların büyük çoğunluğunun yaklaşık %89,28'nin 2000'li yıllarda gerçekleştiği ve en fazla çalışmanın ise 60 lisansüstü çalışma ile %32,6 oranla Ankara'da yapıldığı, c) yüksek lisans tezlerinin doktora ve sanatta yeterliğe oranla daha fazla olduğu, d) 184 çalışma arasından 57 çalışma ile %31 oranla en fazla çalışma yapılan üniversitenin Gazi Üniversitesi olduğu sonuçlarına ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the postgraduate theses on piano education in Turkey from 1987 to 2023 were categorized by year of publication, university, degree level, subjects, and related topics. The National Thesis Center database was searched with the keyword 'Piano Education' between 1987 and 2023 and 184 theses that were allowed to be accessed in this direction were reached. Based on the data obtained at the end of the study, we conclude that there is no consistent increase or decrease in the number of theses on piano education from 1987 to 2023; on the contrary, there is variability. We found that most graduate theses in the field of music education were produced at Gazi University. In addition, it is evident that the number of master's theses is higher than that of doctorate theses and proficiency in art. It has been determined that researchers have focused on many topics, such as contemporary and pedagogical approaches in piano education, with a particular emphasis on piano education in faculties of education. Similarly, it was concluded that students from music education departments were preferred as the sample group, and the survey method was predominantly used, employing frequency and percentage analysis as the primary data analysis methods.. In line with these results, we believe that studies to be conducted on different age groups using research methods other than the survey model in the field of piano education will contribute to the literature. This was also included in the recommendations at the end of the research. This research was conducted with the aim of classifying and presenting postgraduate theses in the field of piano education in our country, using qualitative research methods and techniques, as a descriptive study aiming at determining the situation. The study first provides information about the historical development of music education in Turkey and, subsequently, the development of piano education. It then investigates which universities, in which years, and on which topics postgraduate theses related to piano education were conducted. An analysis of the studies in this field was performed, problems were identified, and solutions to these problems were sought. The importance of postgraduate education in piano education was emphasized, and a detailed examination was carried out on 184 postgraduate theses conducted in the field of piano education between 1987 and 2023. The data were grouped, and the following results were obtained regarding the state of piano education in our country: a) by years, b) by thesis types, and c) by universities and cities. The results were interpreted. The findings from the research are as follows: a) All postgraduate studies in the field of piano education are directly related to piano education. b) The vast majority of postgraduate studies related to piano education were conducted in the 2000s, accounting for approximately 89.28%, with the highest number of studies (36%) conducted in Ankara. c) Master's theses were more prevalent than doctoral theses and theses for proficiency in art. d) Among the 184 studies, 57 studies, or 31%, were conducted at Gazi University, making it the university with the highest number of studies.