Mutluluğun ülkeler bazında iktisadi ve iktisadi olmayan belirleyicileri: Yakınsama kulüpleri üzerine bir uygulama
Economic and non-economic determinants of happiness across countries: An application on convergence clubs
  1. Tez No: 957803
  2. Yazar: SAVAŞ SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu tez çalışması, 81 ülkenin 2008–2023 dönemi arasındaki öznel mutluluk (Cantril Ladder) verilerine dayanarak, ülkeler arası mutluluk düzeylerinin yakınsama eğilimlerini ve bunları etkileyen iktisadi ve iktisadi olmayan faktörleri incelemektedir. Çalışmanın amacı, mutluluğun tek bir dengeye mi yoksa yapısal olarak ayrı ülke gruplarına mı yöneldiğini belirlemek ve bu farklılaşmanın nedenlerini çok boyutlu bir yaklaşımla analiz etmektir. İlk aşamada ülkeler arası tek bir yakınsamanın gerçekleşmediği bulunmuş ve bunun ardından Phillips ve Sul (2007) kulüp yakınsama testi uygulanmış, nihai olarak ülkelerin beş ayrı yakınsama kulüplerine ayrıldığı tespit edilmiştir. İkinci aşamada ise sıralı lojistik regresyon modeliyle, ülkelerin bulundukları kulüpleri belirleyen faktörler analiz edilmiştir. Bağımsız değişkenler, iktisadi (kişi başına gelir, enflasyon, işsizlik, kamu harcamaları, vergi yükü, gelir eşitsizliği) ve iktisadi olmayan (sosyal destek, özgürlük algısı, yolsuzluk algısı, yaşam beklentisi, okuryazarlık, hava kirliliği, barış endeksi, dini kısıtlamalar) göstergelerden oluşmaktadır. Çalışmanın bulgularına göre, kişi başına düşen gelir, enflasyon ve kamu harcamaları öne çıkan iktisadi belirleyicilerdir. Sosyal destek, yaşam beklentisi ve yolsuzluk algısı ise en güçlü iktisadi olmayan belirleyiciler olarak öne çıkmaktadır. Makroekonomik istikrarsızlık ve yolsuzluk mutluluğu azaltırken; gelir, kamu harcamaları ve sosyal destek mutluluğu artırmaktadır. Sonuç olarak, tez mutluluğun sadece ekonomik değil, sosyal ve kurumsal unsurlarca da belirlendiğini ortaya koymakta; mutluluğun sürdürülebilir kalkınma ve toplumsal refah için stratejik bir gösterge olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the convergence trends in happiness levels across countries and the economic and non-economic factors influencing them, based on subjective well-being data (Cantril Ladder) from 81 countries between 2008 and 2023. The aim of the study is to determine whether happiness converges toward a single equilibrium or toward structurally distinct country groups, and to analyze the causes of this differentiation using a multidimensional approach. In the first stage, it was found that there was no single convergence among countries. Subsequently, the Phillips and Sul (2007) club convergence test was applied, identifying five distinct convergence clubs. In the second stage, the factors determining countries' club memberships were analyzed using an ordered logistic regression model. The independent variables consist of economic indicators (per capita income, inflation, unemployment, public spending, tax burden, income inequality) and non-economic indicators (social support, perception of freedom, perception of corruption, life expectancy, literacy rate, air pollution, peace index, and government restrictions on religion). According to the findings, per capita income, inflation, and public spending are the most prominent economic determinants. Among non-economic factors, social support, life expectancy, and perception of corruption stand out. While macroeconomic instability and perceived corruption negatively affect happiness, higher income, public spending, and social support contribute positively. In conclusion, the thesis demonstrates that happiness is shaped not only by economic conditions but also by social and institutional factors, and argues that happiness should be considered a strategic indicator for sustainable development and social welfare.