Salisilamit üzerinden geliştirilen yeni hidrazit-hidrazon bileşiklerinin sentezi, yapılarının aydınlatılması, biyolojik aktiviteleri ve ın vitro mikrozomal metabolizma çalışmaları
Synthesis, structural elucidation, biological activities, and in vitro microsomal metabolism studies of new hydrazide-hydrazone compounds derived from salicylamide
- Tez No: 957820
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA YURTTAŞ, PROF. DR. MERT ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Salisilamitler, antienflamatuvar ve analjezik etkisi bilinen bileşiklerdir. Antibiyotik direnci ve antimikrobiyal bileşiklerin mikroorganizmalara etkisiz kalması sonucu, yeni antimikrobiyal bileşiklere ihtiyaç ortaya çıkmıştır. Bu ihtiyaç üzerine salisilamit türevi moleküllerin antimikrobiyal etkileri araştırılmıştır. Bu tez kapsamında, 10 adet salisilamit-O hidrazit-hidrazon esteri sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları, 1H-NMR, 13C-NMR, infarared spektroskopisi ve kütle spektroskopisi ile aydınlatılmıştır. Sentezlenen bileşik serisinin antimikrobiyal ve antifungal aktivitesi, gram pozitif, gram negatif bakteri ve funguslara karşı araştırılmıştır. En yüksek antimikrobiyal etkinin tespit edildiği bileşiğin in vitro mikrozomal metabolizma çalışmaları yapılmış ve bileşiğin metabolitleri aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Salicylamides are compounds known for their anti-inflammatory and analgesic effects. Due to antibiotic resistance and the ineffectiveness of antimicrobial compounds against microorganisms, there has been a growing need for new antimicrobial agents. In response to this need, the antimicrobial effects of salicylamide-derived molecules have been investigated. Within the scope of this thesis, 10 salicylamide-O hydrazide-hydrazone esters were synthesized. The structures of the synthesized compounds were elucidated using ¹H-NMR, ¹³C-NMR, infrared spectroscopy, and mass spectrometry. The antimicrobial and antifungal activity of the synthesized compound series was investigated against Gram-positive and Gram-negative bacteria as well as fungi. In vitro microsomal metabolism studies were carried out on the compound showing the highest antimicrobial activity, and its metabolites were identified.