Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Eskişehir Çifteler su ürünleri işletmesindeki alabalık yetiştiriciliğinin ekonomik analizi
The Economic analysis of trout production in Eskişehir Çifteler water products farm of Ankara University faculty of agriculture
  1. Tez No: 95787
  2. Yazar: AYKUT KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ANKARA ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ ESKİŞEHİR ÇİFTELER SU ÜRÜNLERİ İŞLETMESİNDEKİ ALABALIK YETİŞTİRİCİLİĞİNİN EKONOMİK ANALİZİ AYKUT KORKMAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Mehmet BÜLBÜL Bu araştırmanın amacı, A.Ü. Ziraat Fakültesi Çifteler Su Ürünleri İşletmesi'nde alabalık üretiminin ekonomik yönden analiz edilmesidir. Bunun için işletmeden anket ile toplanan veriler kullanılmıştır. İşletme Eskişehir İli Çifteler İlçesi'nde 103 dekarlık bir alanda kurulmuştur. İşletmede alabalık üretimini sınırlayan en önemli faktörün su kalitesi olduğu belirlenmiştir. Bir üretim dönemi boyunca 1 kg. canlı alabalık üretimi için 1,1-1,2 kg. arasında yem tüketilmektedir. İşletmede işgücü verimliliği 2,33 kg/saat olarak saptanmıştır. Aktif sermaye yapısı içinde bina ve havuz sermayesi % 77,26 ve balık sermayesi % 2,34 oranında pay almaktadır. İşletmenin gayrisafi hasıla değeri 47.550.000.000 TL olarak bulunmuştur. İşletme masrafları toplamı 40.300.254.000 TL, üretim masrafları toplamı ise 44.299.539.000 TL olarak bulunmuştur. Üretim masraflarının % 32,87'si işçilik masraflarıdır. İşletmede saf hasıla 7.249.746.000 TL ve safi kâr 3.250.461.000 TL olarak bulunmuştur. İncelenen işletmede bulunan % 4,063'lük rantabilite oranı diğer araştırma sonuçlarına göre oldukça düşük düzeydedir. Birim ürün maliyeti 1.171.300 TL/Kg olarak bulunmuştur. İşletmede rantabilite ve karlılık oranlarını yükseltmek için, üretim hacminin artırılması ve bu yolla birim ürün maliyetlerinin düşürülme yollarının araştırılması gerekmektedir. 2000, 65 Sayfa ANAHTAR KELİMELER: Alabalık Üretimi, Ekonomik Analiz, Sermaye Yapısı, Saf Hasıla, İşletme ve Üretim Masrafları, Birim Ürün Maliyeti
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc Thesis THE ECONOMIC ANALYSIS OF TROUT PRODUCTION IN ESKİŞEHİR ÇİFTELER WATER PRODUCTS FARM OF ANKARA UNIVERSITY FACULTY OF AGRICULTURE AYKUT KORKMAZ Ankara University Graduate School of Natura! and Applied Sciences Departmenf of Agricultural Economics Supervisor; Prof.Dr. Mehmet BÜLBÜL The aim of this research is to analyze the trout production in Eskişehir Çifteler Water Product Farm of Ankara University Faculty of Agriculture. Data which were collected from the farm by questionnaire was used. The farm which has 103 decars land is located in Çifteler District of Eskişehir Province. It is determined that the most important factor of which is limited the amount of the trout production İn this farm, is water quality. During a production period, for 1 kilogram live trout production, 1,1-1,2 kilograms feed were consumed. The productivity of labour İs 2,33 kilograms per working hour. The share of buildings and pools assets İn total farm assest is 77, 26 per cent and the share of trout asset İs 2,34 per cent. The gross value of production is determined as 47. 5 50. 000.000 TL. The total operating cost is 40.300.254.000 TL and the production cost is 44.299.539.000 TL. 32,87 per cent of total production cost is labour cost. It is find out that the net return of farm 7.249.746.000 TL and the profit is 3.250.461.000 TL. The rantabihty rate of farm which is 4,06 per cent, is lower than the other research results. The cost of I kilogram trout production is 1.171.300 TL. In order to rise of rantabiüty rate and profitability, production scale is to increase and therefore, the method is to search to reduce the production costs. 2000, 65 Pages KEY WORDS: Trout Production, Economic Analysis, Assests Structure, Net Return, Operating and Production Costs, Unit Production Cost.