Karbapenem dirençli Klebsiella pneumoniae kan izolatlarına karşı yeni antibiyotiklerin in vitro etkinliğinin araştırılması
Investigation of in vitro activity of new antibiotics against carbapenem-resistant Klebsiella pneumoniae blood isolates
  1. Tez No: 957901
  2. Yazar: CEMİL SU YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN HAZIROLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yaşar, C.S., Karbapenem Dirençli Klebsiella pneumoniae Kan İzolatlarına Karşı Yeni Antibiyotiklerin İn Vitro Etkinliğinin Araştırılması, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Mikrobiyoloji Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2025. Bu çalışmanın amacı, 75 K. pneumoniae kan kültürü izolatında karbapenemaz genlerinin varlığını PZR ile belirlemek, elde edilen moleküler verileri otomatize BD Phoenix CPO Detect (Becton Dickinson, ABD) sistemiyle sağlanan karbapenemaz sınıflandırma sonuçlarıyla karşılaştırmak ve karbapenemaz üreten izolatlara karşı önerilen ikinci nesil β-laktam/β-laktamaz inhibitör kombinasyonları ve sefiderokolün in vitro etkinliklerini değerlendirmektir. BD Phoenix™ CPO paneliyle test edilen 59 izolattan dördü sınıf A, dördü sınıf B ve 37'si sınıf D olarak sınıflandırıldı; 11 izolat birden fazla sınıf özelliği gösterdi, üçü sınıflandırılamadı. PZR analizlerinde, sadece blaOXA-48 geni 35 (%46,7), sadece blaNDM sekiz (%10,7) ve sadece blaKPC 18 izolatta (%24,0) tespit edildi; blaIMP ve blaVIM genleri saptanmadı. 11 izolatta blaNDM ve blaOXA-48, üç izolatta ise blaKPC ve blaOXA-48 genleri birlikte bulundurdu. Disk difüzyon yöntemiyle yapılan in vitro duyarlılık testlerinde, Aztreonam-Avibaktam (AZT-AVI) tüm izolatlara etkili bulunurken; Meropenem-Vaborbaktam (MER-VAB) ve İmipenem-Relebaktam (IMI-REL), yalnızca blaKPC üreten izolatlarda etkiliydi. Seftazidim-Avibaktamda (CAZ-AVI) ve sefiderokolde ise blaOXA-48 üreten izolatlarda yüksek direnç oranları saptandı. NMIC-505 CPO paneliyle sınıflandırılan izolatlardan sınıf A'daki dört izolatın tümü PZR ile blaKPC pozitif olarak doğrulandı; sınıf B'deki dört izolatın üçünde blaNDM diğerinde blaOXA-48 tespit edildi; 37 sınıf D izolatın 24'ü blaOXA-48 üçü blaNDM, üçü blaKPC, beşi blaNDM + blaOXA-48 ve ikisi blaKPC + blaOXA-48 pozitif olarak saptandı. BD Phoenix™ CPO sisteminin, karbapenemaz tespitinde otomatik sistem avantajı sağladığı, ancak doğrulama gereksinimi olduğu tespit edildi. Özellikle blaNDM ve blaOXA-48 taşıyan izolatlarda test edilen yeni antibiyotiklere yüksek direnç saptandı. AZT-AVI kombinasyonunun, metallo-β-laktamaz da dahil olmak üzere karbapenemaz üreten K. pneumoniae suşlarında yüksek in vitro etkinliğinin umut vaad edici olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Yasar, C.S., Investigation of In Vitro Activity of New Antibiotics Against Carbapenem Resistant Klebsiella pneumoniae Blood Isolates, Hacettepe University Graduate School of Health Sciences Microbiology Department of Microbiology Master of Science Thesis, Ankara, 2025. The aim of this study was to detect carbapenemase genes in 75 K. pneumoniae blood culture isolates via PCR, compare these molecular results with carbapenemase classifications from the automated BD Phoenix CPO Detect system (Becton Dickinson, USA), and assess the in vitro efficacy of second-generation β-lactam/β-lactamase inhibitor combinations and cefiderocol against carbapenemase-producing isolates. Of the 59 isolates tested using the BD Phoenix™ CPO panel, four each were identified as class A and B, 37 as class D; 11 showed characteristics of multiple classes, and three were unclassified. Based on PCR results, 35 isolates (46.7%) were positive only for blaOXA-48, 8 (10.7%) for blaNDM, and 18 (24.0%) for blaKPC; blaIMP and blaVIM were not detected. Co-existence of blaNDM and blaOXA-48 was found in 11 isolates, while three carried both blaKPC and blaOXA-48. According to disk diffusion-based in vitro susceptibility tests, Aztreonam-Avibactam (AZT-AVI) was effective against all isolates; Meropenem-Vaborbactam (MER-VAB) and Imipenem-Relebactam (IMI-REL) were effective only against blaKPC-producing isolates. Ceftazidime-Avibactam (CAZ-AVI) and cefiderocol showed high resistance rates among blaOXA-48-producing isolates. All four class A isolates identified via the NMIC-505 CPO panel were confirmed as blaKPC-positive by PCR. Among class B isolates, three carried blaNDM and one carried blaOXA-48. Of the 37 class D isolates, 24 were carried blaOXA-48, 3 blaNDM, 3 blaKPC, 5 both blaNDM and blaOXA-48, and 2 both blaKPC and blaOXA-48. Although the BD Phoenix™ CPO system offers advantages in automated carbapenemase detection, confirmatory testing remains necessary. High levels of resistance to newly tested antimicrobials were particularly observed among blaNDM and blaOXA-48. The AZT-AVI combination showed promising in vitro activity against carbapenemase-producing K. pneumoniae, including MBL producers.