Geocell ile güçlendirilmiş granüler zeminlerde şerit temellerin etkileşiminin incelenmesi
Investigation of the interference of strip foundations in granular soils reinforced with geocell
- Tez No: 957902
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Hızlı şehirleşme, nüfus artışı ve mevcut alanlarının sınırlı olması nedeniyle yapılar birbirlerine yakın inşa edilmekte, bu durum da birbirine yakın temeller arasında etkileşimin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Temeller arasındaki etkileşim; temel merkezleri arasındaki uzaklığın (Δ), temel genişliğine (B) oranından doğrudan etkilenmektedir. Δ/B oranı; temellerin gerilme-deplasman davranışları, zeminlerin taşıma gücü ve zemin yüzey profileri üzerinde etkili olmaktadır. Karmaşık kent altyapıları altındaki düşük mühendislik parametrelerine sahip zeminlerde, çeşitli zemin güçlendirme yöntemlerine başvurulmaktadır. Zeminin özelliklerini iyileştirme yöntemlerinden birisi de giderek popüler hale gelen geosentetik bir malzeme olan geocell ya da hücresel dolgulardır. Üç boyutlu arı peteği geometrisine sahip geocellin kullanım alanlarının artmasına rağmen; geocell ile güçlendirilmiş birbirlerine yakın temellerin etkileşimi ile ilgili literatürde sınırlı sayıda araştırma bulunmaktadır Yapılan bu çalışma, geocell ile güçlendirilmiş ve güçlendirilmemiş zeminlerde birbirine yakın şerit temellerin etkileşimi deneysel ve nümerik olarak incelenmiştir. Temeller arasındaki mesafenin, zeminin taşıma gücü ve deplasmanı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla, iki şerit temelin merkezleri arasındaki uzaklık oranının (Δ/B); 1, 1,5, 2, 3, 4 ve 5 olarak değiştiği deneysel ve nümerik çalışmalar gerçekleştirilmiştir. İzole durumu temsil etmek için ise tekil temeller kullanılmıştır. Deneysel çalışmaların sonucunda; temel etkileşiminin taşıma gücü üzerinde oluşturduğu değişikliği gösteren etkileşim faktörünün (ξɣ); güçlendirilmemiş zeminlerde 1,1 ve 2,8 arasında değiştiği, geocell ile güçlendirilmiş zeminlerde 4,6 ve 8,3 arasında olduğu bulunmuştur. Taşıma gücünün maksimum olduğu uzaklık oranı, güçlendirilmiş ve güçlendirilmemiş zeminlerde 1,5 olarak belirlenmiştir. Buna karşın, Δ/B=5 konumundaki temellerin gerilme-deplasman davranışlarının, izole temelinkine oldukça yakın olması nedeniyle, etkileşim durumunun Δ/B=5 konumunda ortadan kalktığı görülmüştür. Ayrıca geocell ile güçlendirme sonucunda zemin yüzey kabarmaları önemli ölçüde azalmıştır. Nümerik analizler sonlu elemanlar paket programı olan Plaxis 3D ile gerçekleştirilmiştir ve zemin bünye modeli Pekleşen Zemin seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to rapid urbanization, population growth and limited available space, structures are built close to each other, which causes interference between foundations that are close to each other. The interference between foundations is directly affected by the ratio of the distance between foundation centers (Δ) to the foundation width (B). The Δ/B ratio affects the stress-displacement behaviors of foundations, the bearing capacity of soils and the soil surface profiles. In soils with low engineering parameters under complex urban infrastructures, various soil reinforcement methods are used. One of the methods of improving the properties of the soil is geocell or cellular fillings, which are geosynthetic materials that are becoming increasingly popular. Despite the increasing usage areas of geocell with three-dimensional bee honeycomb geometry; there are limited studies in the literature on the interference of close foundations reinforced with geocell. In this study, the interference of close strip foundations reinforced with geocell and unreinforced soils was investigated experimentally and numerically. In order to investigate the effect of the distance between the foundations on the bearing capacity and displacement of the soil, experimental and numerical studies were carried out in which the distance ratio (Δ/B) between the centers of two strip foundations was changed as 1, 1.5, 2, 3, 4 and 5. Single foundations were used to represent the isolated case. As a result of the experimental studies; it was found that the interference factor (ξɣ) showing the change created by the foundation interference on the bearing capacity varied between 1.1 and 2.8 in unreinforced soils and between 4.6 and 8.3 in soils reinforced with geocells. The distance ratio at which the bearing capacity is maximum was determined as 1.5 in reinforced and unreinforced soils. On the other hand, it was observed that the interference situation disappeared at the Δ/B=5 position due to the stress-displacement behaviors of the foundations at the Δ/B=5 position being quite close to that of the isolated foundation. In addition, ground surface heaves were significantly reduced as a result of the reinforcement with geocells. Numerical analyses were carried out with the finite element program Plaxis 3D and Hardening Soil was selected as the soil structure model.