Prediyabetik ve diyabetik hastaların uyku kalitesi ile glisemik parametreleri arasındaki ilişki
The relationship between sleep quality and glycemic parameters in prediabetic and diabetic patients
- Tez No: 957962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEŞİDE GÜNDÜZÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; diyabetik, prediyabetik ve sağlıklı bireylerin uyku kalitesini karşılaştırmak ve glisemik parametrelerle uyku kalitesi arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız, 01.01.2025–31.03.2025 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran 18–65 yaş arası bireyler arasında yürütülen prospektif, tanımlayıcı, vaka-kontrol tipinde bir çalışmadır. Katılımcılar HbA1c düzeylerine göre diyabetik (HbA1c ≥ %6,5), prediyabetik (HbA1c %5,7–6,4) ve sağlıklı (HbA1c
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare sleep quality among diabetic, prediabetic, and healthy individuals, and to evaluate the relationship between glycemic parameter and sleep quality. Materials and Methods: This prospective, descriptive, case-control study was conducted between January 1 and March 31, 2025, at the Family Medicine outpatient clinics of Ankara Atatürk Sanatorium Training and Research Hospital, Health Sciences University. Participants aged 18–65 years were categorized into three groups based on HbA1c levels: diabetic (HbA1c ≥ %6,5), prediabetic (HbA1c 5,7–%6,4), and healthy (HbA1c %