A study on incremental housing: A case of zamfara, nigeria
Artırımlı konut üzerine bir çalışma: Nijerya'nın zamfara şehrinde bir örneğ
  1. Tez No: 957967
  2. Yazar: MUHAMMAD YUSUF JAWWAD
  3. Danışmanlar: DR. LECTURER MEMBER DENİZ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez, Nijerya'da nüfus artışı ve hızlı kentleşme ile birlikte artacağı tahmin edilen yaklaşık 28 milyon birimlik konut açığı ve uygun konut tedariki eksikliği ile uyumludur. Uygun fiyatlı konutlara dikkat çekilmesinin nedeni, nüfusun önemli bir bölümünü oluşturan düşük gelirlilere hitap etmesidir. Çalışma, konutun hem bireyler hem de devlet için önemini ve şu anda Nijerya'daki uygun fiyatlı konutların durumunu dikkate almaktadır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki çeşitli konut projesi ve artımlı konut örneklerinden vaka çalışmaları incelenmiş ve analiz edilmiş, böylece konut açığına çözüm sağlamak için mimarinin kullanılmasına yönelik yenilikçi bir yaklaşım formüle edilmiştir. Resmi artımsal konut ilkesi, düşük gelirliler için uygun maliyetli ve erişilebilir bir çözüm sunmaktadır. Bu tez, sadece barınak sağlamakla kalmayıp aynı zamanda Nijerya'nın kent merkezlerinin kültürel ve toplumsal dokusuyla bütünleşecek uygun maliyetli bir barınma yaklaşımı sunan bir konut modelini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is in line with the current estimated shortage of housing of approximately 28 million units that will grow with population growth and rapid urbanization and with a lack of proper housing provision in Nigeria. The attention to affordable housing is because it caters to low-income earners who make up a significant portion of the population. The study takes into consideration the significance of housing to both individuals and to the state and the state of affordable housing in Nigeria at present. Case studies from various examples of housing projects and incremental housing in developed and developing countries are looked into and analyzed so as to formulate an innovative approach to using architecture to provide solutions for this deficit in housing. The principle of formal incremental housing offers a cost-effective and accessible solution for the low-income earners. This thesis examines a model of housing that not only provides shelter but also an affordable, cost-effective approach to housing which would integrate into the cultural and society fabric of Nigeria's urban centers.