Alternatif dil öğretim yöntemlerinin Arapça okuma-anlama becerisi öz yeterlik algısına etkisi
The effect of alternative language teaching methods on self-efficacy perception of Arabic reading-comprehension skills
  1. Tez No: 957966
  2. Yazar: SARA AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER İSHAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaöğrenim düzeyindeki öğrencilerin Arapça okuma-anlama becerilerine yönelik öz yeterlik algılarını değerlendirmek ve bu algıyı geliştirmede alternatif dil öğretim yöntemlerinin etkisini incelemektir. Araştırma, iki aşamalı bir yapıya sahip olup araştırmanın ilk aşamasında“Arapça Okuma-Anlama Becerisine Yönelik Öz Yeterlik Ölçeği”geliştirilerek ölçeğin geçerlik ve güvenirliği test edilmiştir. Ölçek geliştirme aşamasının pilot ve ana uygulama evrelerinde İstanbul ilinde bulunan üç farklı imam-hatip lisesinden 9., 10., 11. ve 12. sınıf düzeyindeki öğrencilere ulaşılmış (n=681) ve ölçeğin psikometrik özellikleri kapsamlı bir biçimde (açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi, iç tutarlılık katsayıları) değerlendirilmiştir. Araştırmanın ikinci aşaması ise deneysel uygulamaya odaklanmıştır. Bu aşamada, alternatif dil öğretim yöntemlerinin (içerik merkezli yöntem, danışmanlı (grupla) dil öğretim yöntemi, işbirlikçi yöntem, sessizlik yöntemi, telkin yöntemi vb.) öğrenci öz yeterlik algısı üzerindeki etkisi yarı deneysel desenle test edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarında ön test-son test ölçümleri yapılmış; deney grubunda alternatif yöntemlerin kullanımıyla 16 hafta süren eğitim programının uygulanmasıyla elde edilen sonuçlar kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Deneysel uygulama örneklemi 10. sınıf düzeyindeki deney grubu (n=12) ve kontrol grubu (n=12) olmak üzere toplam 24 öğrenci ile sınırlı tutulmuştur. Verilerin analizinde öncelikle dağılım özellikleri test edilmiş; normallik kriterlerini karşılayan veriler için parametrik testler (bağımsız ve eşleştirilmiş örneklem t-testleri) uygulanmıştır. Tüm istatistiksel analizler IBM SPSS Statistics 22.0 ve AMOS aracılığıyla yürütülmüş ve anlamlılık düzeyi .05 olarak belirlenmiştir. Araştırma bulguları, geliştirilen ölçeğin güvenilir ve geçerli bir ölçüm aracı olduğunu göstermiş; ayrıca alternatif dil öğretim yöntemlerinin öğrencilerin Arapça okuma-anlama becerisine yönelik öz yeterlik algılarını artırmada olumlu bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Deney grubu öğrencilerinin ön test-son test puanlarındaki artış ve kontrol grubundaki düşüş, alternatif dil öğretim yöntemlerinin öğrenci merkezli ve etkileşim temelli yapısının öz yeterlik algısını güçlendirebileceğini düşündürmektedir. Ancak istatistiksel anlamlılık düzeyine ulaşamayan bu farkın uygulama süresinin kısalığı ve sınırlı örneklem gibi etkenlerle de ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Buna rağmen elde edilen bulgular, alternatif dil öğretim yöntemlerinin geleneksel yaklaşımlara kıyasla öz yeterlik algısının gelişiminde önemli bir rol oynayabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the self-efficacy perceptions of secondary school students towards their Arabic reading comprehension skills and to examine the effect of alternative language teaching methods to develop this perception. The research has a two stage structures and in the first stage, the validity and reliability of the scale was tested by developing the“Self-Efficacy Scale for Arabic Reading Comprehension Skills”. In the pilot and main application phases of the scale development stage, 9th, 10th, 11th and 12th grade students from three different Imam-Hatib high schools in Istanbul were reached (n=681) and the psychometric features of the scale were comprehensively (exploratory and confirmatory factor analysis, internal consistency coefficients) evaluated. In the second phase of the research, the focus was on the experimental application. In this phase, the effect of alternative language teaching methods (content centered method, supervised language teaching method (with a group), collaborative method, silence method, suggestion method, etc.) on students' self-efficacy perception was tested with a semi-experimental design. Pre-test and post-test measurements were made in the experimental and control groups; the results obtained with the use of alternative methods in the experimental group were compared with the control group. The sample of the experimental application was limited to 24 students who are in the 10th grade, as the experimental group (n=12) and the control group (n=12). In the analysis of the data, distributional properties were first tested; parametric tests (independent and paired sample t-tests) were applied for the data that met the normality criteria. All statistical analyses were performed by using IBM SPSS Statistics 22.0 and the significance level was identified as .05. The findings of the study showed that the developed scale is a reliable and valid measurement tool; it is also revealed that alternative teaching methods have a positive effect on increasing students' self-efficacy perceptions towards Arabic reading-comprehension skills. The increase in the pre-test and post-test scores of the experimental group students and the decrease in the control group suggest that the student-centered and interaction-based structure of alternative teaching methods can strengthen self-efficacy perception. However, this difference, which did not reach the level of statistical significance, may also be related to factors such as the short application period and limited samples. Nevertheless, the findings indicate that alternative teaching methods can play an important role in the development of self-efficacy perception compared to traditional approaches.