Etkin hastane yönetimi için malpraktis kaynaklı hukuki risklerin kontrol edilmesi
Controlling malpractice related legal risks to malpractice for effective hospital management
- Tez No: 957969
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL ÜSTÜN GEYİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışması, tıbbi malpraktisin hastane işletmeleri üzerindeki etkilerini bütüncül bir bakış açısıyla ele almakta; malpraktis kaynaklı hukuki, finansal ve operasyonel riskleri etkin hastane yönetimi çerçevesinde analiz etmektedir. Tıbbi malpraktis; sağlık personelinin bireysel hataları, kurumsal yetersizlikler ve sağlık sistemindeki yapısal sorunların birleşimi olarak ele alınmaktadır. Çalışma, hem Türkiye'den hem de uluslararası uygulamalardan örnekler sunmakta; malpraktisin önlenmesine yönelik çeşitli kontrol yöntemleri ve stratejileri detaylı şekilde incelemektedir. Önerilen risk kontrol yöntemleri, kurumsal kalite yönetimi ve hasta güvenliği bağlamında değerlendirilmektedir. Sonuç olarak, etkin risk yönetimi ile kalite güvence sistemlerinin entegrasyonu; hasta güvenliğinin artırılması ve hastane faaliyetlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the impact of medical malpractice on hospital enterprises from a holistic perspective and analyzes the legal, financial, and operational riskscaused by malpractice within the framework of effective hospital management. Medical malpractice is addressed as a combination of individual errors by healthcare personnel, institutional deficiencies, and structural problems within the healthcare system. The study also examines examples from both Turkey and international practices, detailing various control methods and strategies for the prevention of malpractice. The proposed methods for controlling malpractice risks are evaluated within the context of institutional quality management and patient safety. Ultimately, the integration of effective risk management and quality assurance systems is emphasized as critical for enhancing patient safety and ensuring the sustainability of hospital operations.