Dijital oyunlarda karakter tasarımı, oynanış ve hikâyenin birbiriyle uyumunun oyunun anlatısı üzerindeki etkisi
The impact of the harmony between character design, gameplay, and story in digital games on the game's
  1. Tez No: 957986
  2. Yazar: MUHAMMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL SÜNGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dijital oyunlarda karakter tasarımı ve oynanış yapısının hikâye ile doğrudan bir ilişkisi olması gerekmektedir. Her dijital oyun direkt olarak bir hikâye sahip değildir. Oyuncusuna hikâye odaklı bir oyun deneyimi sunmaz. Lakin tasarlanmış bir karakter ile oyun oynama fırsatı sunan oyunlar da vardır. Bu karakterlerin sunduğu bir oynanış deneyimi ve yetenek seti olmaktadır. Oyunların etkileşimli yapısı karakter ve oynanış için çok fazla seçenek sunmaktadır. Lakin bu seçeneklerin oynanılan karakterde bir karşılığı olması gerekmektedir. Savaşmaya hazır agresif bir karakterin kendi kişiliği ve geçmişine uymayacak bir oynanışa sahip olması beklenmemelidir. Oynanışın yapı taşı olan mekanikler, dinamikler ve estetiklerden bahsedilmiştir. Karakter sunumunun anlatıya olan etkisi ve oyun hikayesinin nasıl oluşturulması gerektiğine değinilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda ise oynanışı ve karakter yapısı uyuşmayan karakterler incelenmiş ve sorunlarının neler olduğu dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In digital games, the design of characters and gameplay structure must have a direct relationship with the narrative. Not every digital game possesses a story or offers a story-driven gaming experience to its players. However, there are games that provide the opportunity to play with a designed character. These characters typically come with a gameplay experience and a specific skill set. The interactive nature of games offers a wide range of options for both characters and gameplay. Yet, these options must align with the character being played. For instance, it would be inconsistent for an aggressive character ready for combat to have gameplay mechanics that do not match their personality or background. Key elements such as mechanics, dynamics, and aesthetics—cornerstones of gameplay design—have been discussed. The impact of a character's appearance on the narrative and how a game's story should be constructed have also been addressed. As part of the research, characters whose gameplay and design were mismatched were examined, and the issues arising from these inconsistencies were highlighted.