Analysis of gait symmetry using emg data across different speeds
Farkli hizlarda emg verileri kullanilarak yürüyüş simetrisinin analizi
  1. Tez No: 957987
  2. Yazar: ÇAĞLA TUNÇ SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA BÜYÜKSARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, tibialis anterior, gastrocnemius medialis, soleus, vastus lateralis ve biceps femoris kaslarına ait mevcut yüzey elektromiyografi (sEMG) verileri kullanılarak yürüyüş simetrisinin (sol ve sağ bacak kas aktivasyonu) farklı hızlarda nasıl değiştiğini incelemektir. Çalışmaya katılan 25 sağlıklı birey, 2.9 km/s ile 7.2 km/s arasında değişen 13 farklı yürüyüş hızında yürümüş; her bir hızda 50 yürüyüş döngüsü kaydedilmiştir. Elde edilen verilerden öznitelik temelli (feature matrix) ve zaman serisi temelli (percentile matrix) olmak üzere iki ayrı veri seti oluşturulmuş, her iki veri seti üzerinden simetri indeksi (SI) hesaplanmıştır. Hem öznitelik bazlı hem de zaman serisi bazlı olarak hesaplanan simetri indeksi (SI) değerleri, farklı yürüyüş hızlarında karşılaştırılmış ve istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular, yürüyüş hızı arttıkça genel olarak simetri indeksinde anlamlı bir azalma olduğunu, yani kas aktivasyon simetrisinin iyileştiğini ortaya koymuştur. Bu eğilim, özellikle tibialis anterior, gastrocnemius medialis ve vastus lateralis kaslarında belirginleşmiş; soleus kası postüral rolü nedeniyle her hızda daha stabil simetri göstermiştir. Biceps femoris kası doğal yürüme hızına en yakın hızda yüksek varyasyon sergileyerek dikkat çekmiştir. Bu çalışma, yürüyüş simetrisinin değerlendirilmesinde sadece genel hız etkisinin değil, kas bazlı nöromüsküler yanıtların da dikkate alınması gerektiğini ortaya koymakta, klinik ve performans temelli uygulamalar için anlamlı bir bilimsel zemin sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine how gait symmetry (left and right leg muscle activation) changes at different speeds using available surface electromyography (sEMG) data of the tibialis anterior, gastrocnemius medialis, soleus, vastus lateralis and biceps femoris muscles. 25 healthy individuals participated in the study and walked at 13 different walking speeds ranging from 2.9 km/h to 7.2 km/h, and 50 walking cycles were recorded at each speed. Two separate data sets were created from the obtained data, namely feature-based (feature matrix) and time-seriesbased (percentile matrix), and the symmetry index (SI) was calculated from both data sets. The symmetry index (SI) values calculated both feature-based and time-seriesbased were compared at different walking speeds and statistically evaluated. The findings revealed that there was a significant decrease in the symmetry index as the walking speed increased, indicating that muscle activation symmetry improved. This tendency was particularly evident in the tibialis anterior, gastrocnemius medialis and vastus lateralis muscles; the soleus muscle showed more stable symmetry at all speeds due to its postural role. The biceps femoris attracted attention by showing high variation at the closest speed to natural walking speed. This study demonstrates that not only the general speed effect, but also musclebased neuromuscular responses should be considered in the assessment of gait symmetry, providing a meaningful scientific basis for clinical and performance-based applications.