Ergenlerde sosyotelizm (phubbing) davranışının yalnızlık ve depresyon düzeylerine etkisi
The effect of phubbing behavior on loneliness and depression levels in adolescents
- Tez No: 958039
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜHAN AKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu araştırma, ergenlerin sosyotelizm davranışının yalnızlık ve depresyon düzeyleri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma kesitsel tasarımda gerçekleştirildi. Araştırma Kasım 2024 – Haziran 2025 tarihleri arasında Malatya ili Yeşilyurt ilçesinde bulunan 6 lisede yapıldı. Araştırmanın evrenini araştırma kapsamına alınan liselerdeki 3341 ergen birey oluşturdu. Araştırmanın örneklemi ise yapılan güç analizi ile 1828 ergen birey olarak belirlendi ve kümelerdeki öğrenciler listelenerek basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçildi. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Genel Phubbing Ölçeği Ergen Versiyonu, UCLA Yalnızlık Ölçeği Kısa Formu, Kutcher Ergen Depresyon Ölçeği Kısa Formu kullanıldı. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı, değerlendirmesinde ise tanımlayıcı istatistik, yüzdelik dağılım ve regresyon analizleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to examine the effect of adolescents' phubbing behavior on their loneliness and depression levels. Materials and Methods: The research was conducted using a cross-sectional design. The research was carried out between November 2024 and June 2025 in six high schools located in the Yeşilyurt district of Malatya province. The population of the research consisted of 3,341 adolescent individuals in the high schools included in the scope of the research. The sample size was determined to be 1,828 adolescent individuals based on a power analysis, and students were selected using simple random sampling after being listed in clusters. Data collection tools included the Demographic Information Form, the General Phubbing Scale Adolescent Version, the UCLA Loneliness Scale Short Form, and the Kutcher Adolescent Depression Scale Short Form. SPSS 22.0 software was used for data analysis, and descriptive statistics, percentage distribution, and regression analyses were used for evaluation.