Yaş, cinsiyet, eğitim seviyesi, mesleki deneyim yılı ve günlük ses kullanım süresi değişkenlerinin okul öncesi öğetmenlerinin ses kullanım ve ses hijyeni bilgi düzeyleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of age, gender, educati̇onal level, years of professional experience, and daily duration of voice use on the voice use and vocal hygiene knowledge levels of preschool teachers
  1. Tez No: 958103
  2. Yazar: AHMET TUNA MÜEZZİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA EYİLİKEDER TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmanın amacı, yaş, cinsiyet, eğitim seviyesi, mesleki deneyim süresi ve günlük ses kullanım süresi değişkenlerinin okul öncesi öğretmenlerinin ses kullanımı ve ses hijyeni bilgi düzeyleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışma, betimsel tarama modeliyle yürütülmüştür. Çalışmaya, Türkiye genelinde farklı illerde görev yapan, yaşları 21 ile 65 arasında değişen toplam 400 okul öncesi öğretmen katılmıştır. Bu öğretmenlere demografik bilgi formu, Ses Handikap Endeksi (SHE) ve araştırmacı tarafından geliştirilmiş Ses Hijyeni Bilgi Düzeyi Ölçme Formu uygulanarak veriler toplanmıştır. Çalışmanın bulguları, öğretmenlerin ses hijyeni bilgi düzeylerinin cinsiyet ve mesleki deneyim yılları değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. Kadın öğretmenlerin ses hijyeni bilgi düzeylerinin erkek meslektaşlarına kıyasla anlamlı şekilde farklı ve daha yüksek olduğu, aynı zamanda da mesleki deneyim yılı arttıkça ses hijyeni bilgi düzeyinin arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Lisansüstü eğitim almış öğretmenlerin, lisans mezunlarına göre, ses hijyeni konusunda daha bilinçli davranış ve alışkanlıklara sahip oldukları gözlenmiştir. Ayrıca, ses hijyeni bilgisi yüksek olan öğretmenlerin ses kullanım alışkanlıklarının daha sağlıklı olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, bireylerin ses hijyenine ilişkin bilgi düzeylerinin artırılmasının, ses kullanım alışkanlıklarında da anlamlı iyileşmeler sağlayabileceğini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, ses hijyenine yönelik bilgi ve farkındalığı artırmaya amaçlayan seminer, çalıştay ve benzeri bilimsel etkinliklerin düzenlenmesi, ses sağlığının korunması açısından önemli bir gereklilik olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine how factors such as age, gender, education level, length of professional experience, and daily voice use duration influence preschool teachers' voice use and vocal hygiene knowledge levels. The research was conducted using a descriptive survey design. A total of 400 preschool teachers (aged 21 to 65) from various provinces in Turkey participated in the study. Data were collected using a demographic information form, the Voice Handicap Index (VHI), and a Vocal Hygiene Knowledge Level questionnaire developed by the researcher The findings revealed that the teachers' vocal hygiene knowledge levels differed significantly by gender and years of professional experience. Female teachers had significantly higher vocal hygiene knowledge levels than their male counterparts, and longer professional experience was associated with greater knowledge of vocal hygiene. Teachers with postgraduate education demonstrated more conscientious vocal hygiene practices than those with only an undergraduate degree. Furthermore, teachers with higher vocal hygiene knowledge were found to have healthier voice use habits. These results suggest that increasing individuals' knowledge of vocal hygiene can lead to meaningful improvements in their voice use habits. In this context, organizing seminars, workshops, and similar educational events aimed at raising vocal hygiene knowledge and awareness is considered essential for protecting vocal health.