Ekrana maruz kalan ve kalmayan 6-7;11 yaş aralığındaki çocukların pragmatik dil becerileri ile duygusal ve davranışsal profillerinin karşılaştırılması
A comparative study of pragmatic language skills and emotional- behavioral profiles in children aged 6-7; 11 with and without exposed to screens
- Tez No: 958102
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA EYİLİKEDER TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, ekrana maruz kalan (EMK) ve ekrana maruz kalmayan (EMKM) 6-7;11 yaş arasındaki çocukların pragmatik dil becerileri ile duygusal ve davranışsal profillerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya, ekrana maruz kalan (N=67) ve kalmayan (N=67) toplam 134 çocuk dahil edilmiştir. Araştırma, betimsel karşılaştırmalı bir model kullanılarak yürütülmüştür. Çalışmanın veri toplama araçları; 'Ebeveyn- Çocuk Kişisel Bilgi Formu', 'Pragmatik Dil Becerileri Envanteri', 'Güçler ve Güçlükler Anketi''dir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi için, SPSS 30.0 for Windows'' yazılımı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, ekrana maruz kalan çocukların, pragmatik dil becerileri ekrana maruz kalmayan çocuklara göre daha düşüktür ve iki grup arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Her iki grubun duygusal- davranışsal profillerinde ise anlamlı bir farka ulaşılmamışsa da hem EMK hem de EMKM grubunun ciddi düzeyde duygusal ve davranışsal problemlere sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgular, ekran maruziyetinin yalnızca dil gelişimini değil, aynı zamanda çocukların duygusal ve davranışsal profilini de tehdit edebilecek bir risk faktörü olduğunu güçlü biçimde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this thesis is to conduct a comparative analysis of the pragmatic language abilities and emotional-behavioral characteristics of children aged 6 to 7 years and 11 months, categorized into two groups: those exposed to screens (SES) and those with no screen exposure (NS-SES). The study sample consisted of 134 children, with 67 participants in each group. A descriptive and comparative research design was employed to explore the differences between these groups.Data were collected using three key instruments: the Parent–Child Demographic Information Form, the Pragmatic Language Skills Inventory, and the Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ). The collected data were analyzed using the SPSS 30.0 software for Windows.The results revealed that children in the screen-exposed group demonstrated significantly lower performance in pragmatic language skills compared to their non-exposed counterparts. Although the emotional and behavioral profiles of the two groups did not differ significantly, both SES (Screen-Exposed Subjects) and NS- SES (Non- Screen – Exposed Subjects) groups showed indications of serious emotional and behavioral issues. These outcomes highlight screen exposure as a potential risk factor, not only affecting children's language development but also posing challenges to their emotional and behavioral health.