The efficiency analysis of the private pension firms in Turkey
Türkiye'de ki bireysel emeklilik firmalarının etkinlik analizi
- Tez No: 273598
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sosyal güvenlik sistemlerinin birçoğu mevcut çalışanlardan toplanan primlerin, mevcut emekliklilere ödenmesinden oluşan, dağıtım esaslı yaklaşıma dayanmaktadır. Ancak bu yaklaşımın sürdürülebilirliği, hükümetlerin yıllardır sisteme olan katkılarının ve bütçe açıklarının artması sebebiyle, son 30 yıldır tüm dünyada sorgulanmaktadır. Birçok ülkede sosyal güvenlik sistemlerinin reformu için çeşitli girişimler olmuştur. Reform önerileri esas olarak liberal anlayışa dayanmakta ve bireysel emeklilik sistemlerini de kapsamaktadır.Sosyal güvenlik sistemlerinin finansal sorunlarını aşmak için, Türkiye de bu yönde bir reform süreci teşebbüs etmiş ve 2000'li yılların başında Bireysel Emeklilik Sistemini (BES) hayata geçirmiştir. BES gönüllülük esasına dayanmakta ve bireysel emeklilik firmaları ile sözleşme yapanlara, belirli koşullar altında bir emeklilik geliri taahhüt edilmektedir. Firmalar genelinde, yatırımların etkinliğinin farklılığı, bu yeni kurulmuş ve gelecek vadeden sektörde önem taşımakla beraber, bu tezin amacını oluşturmaktadır. Veri Zarflama Analizi (VAZ) kullanılarak 2005-2008 dönemini için yapılan ampirik analiz, sektörde verimli ve verimsiz firmalar olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Many of social security systems have been based upon pay-as-you-go (PAYG) approach which the contributions of current employees are paid out to the current retirees. However the sustainability of this approach has been questioned in the last three decades since the contribution of governments to the system has increased over the years and this has increased the budget deficits throughout the world. There have been several attempts to carry out reforms in the social security system in many countries. The reform proposals are mainly based upon liberal understanding and based upon multi-pillar social security view which includes the private pension system as well.In order to overcome the financial problems of the social security system, Turkey has also attempted a reform process in this direction and has initiated the Individual Pension System (IPS) in the early 2000s. The Individual Pension System is based on a voluntary participation and the individual signs a pension contract with private companies which guarantees a retirement income under certain conditions. Investigation of the efficiency differences across the firms in this newly established and promising sector is important and constitutes the aim of this thesis. The Empirical analysis obtained by employing the Data Envelopment Analysis (DEA) for the period 2005-2008 reveals that there are efficient and inefficient firms in the sector.