Kamu yönetiminde dijital dönüşümün bürokratik yönetim kültürüne etkisi: Karşılaştırmalı bir analiz
The effect of digital transformation on bureaucratic management culture in public administration: A comparative analysis
  1. Tez No: 958203
  2. Yazar: FATMANUR AKSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Dijitalleşme, tüm alanlarda köklü etkiler yaratan çok katmanlı bir dönüşüm sürecidir. Bu süreçten kamu yönetimi de kaçınılmaz biçimde etkilenmiş; kamu hizmetlerinde hız, verimlilik ve şeffaflık gibi hedefler ön plana çıkmıştır. Ancak literatürde dijitalleşmenin etkileri çoğunlukla teknik altyapı ve hizmet sunumu odaklı ele alınmış; bürokratik yönetim kültürü üzerindeki etkileri ve bu etkilerin merkezî ve yerel yönetim düzeylerinde nasıl farklılaştığı yeterince incelenmemiştir. Bu çalışma, söz konusu boşluktan hareketle dijitalleşmenin kamu yönetiminde bürokratik kültür üzerindeki etkilerini ve bu etkilerin yönetsel düzeylere göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektedir. Araştırma, Kayseri ili örneğinde merkezî yönetimi temsilen valilik ve yerel yönetimi temsilen büyükşehir belediyesinde görev yapan 446 kamu çalışanıyla gerçekleştirilen anket çalışmasına dayanmaktadır. Veriler SPSS programı ile analiz edilmiş; çalışanların dijital süreçlere adaptasyon düzeyleri, iş yapış biçimlerinde meydana gelen değişimler, yönetsel değerler ve bürokratik normlara yansıyan etkiler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, dijitalleşmenin hem katılımcılık, şeffaflık ve güven gibi çağdaş yönetim değerlerini hem de formellik ve hiyerarşi gibi klasik bürokratik ilkeleri eş zamanlı olarak güçlendirdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, merkezî yönetimde dijitalleşmenin daha çok kurallı ve merkeziyetçi yapıyı pekiştirdiği; yerel yönetimlerde ise esneklik, katılımcılık ve açıklık gibi çağdaş değerleri desteklediği tespit edilmiştir. Bu durum, dijitalleşmenin kamu yönetiminde standart ve tek yönlü bir dönüşüm değil; kurumsal yapıya duyarlı ve çok boyutlu bir değişim süreci yarattığını göstermektedir. Sonuç olarak çalışma, dijitalleşmenin kamu yönetiminde yalnızca bir hizmet sunum aracı ya da teknik bir modernizasyon süreci olmadığını; aynı zamanda bürokratik yönetim kültürünü, kurumsal değerleri ve yönetsel normları dönüştüren çok katmanlı bir süreci tetiklediğini saha verileriyle ortaya koymakta ve literatürde ihmal edilen kültürel etkiler ile kurumsal farklılıklara özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Digitalization is a multi-layered transformation process that creates profound effects across all domains. Public administration has inevitably been influenced by this process, with goals such as speed, efficiency, and transparency becoming increasingly prominent in public service delivery. However, the literature has largely focused on the technical infrastructure and service-oriented dimensions of digitalization, while its reflections on bureaucratic administrative culture—and the ways in which these effects may differ between central and local levels of government—have not been sufficiently explored. This study addresses this gap by examining the impact of digitalization on bureaucratic culture in public administration and whether these effects vary according to administrative level. The research is based on a survey conducted in the province of Kayseri with 446 public employees working in institutions representing central government (the governor's office) and local government (the metropolitan municipality). The data were analyzed using the SPSS software, and the participants' levels of adaptation to digital processes, changes in work practices, and the effects on administrative values and bureaucratic norms were evaluated comparatively. The findings reveal that digitalization simultaneously strengthens both contemporary administrative values—such as participation, transparency, and trust—and traditional bureaucratic principles such as formality and hierarchy. Moreover, it was found that digitalization tends to reinforce rule-based and centralized structure in central government institutions, while supporting values such as flexibility, participation, and openness in local administrations. These results indicate that digitalization does not lead to a uniform or one-dimensional transformation in public administration, but instead generates a multidimensional process that is responsive to institutional structure. In conclusion, the study demonstrates through empirical data that digitalization in public administration is not merely a tool for service delivery or a form of technical modernization; it also triggers a multi-layered process that transforms bureaucratic culture, institutional values, and administrative norms. In doing so, it offers an original contribution to the literature by addressing the often-overlooked cultural effects and institutional differences associated with digital transformation.