The shifting economic landscape of the EU
Avrupa Birliği'nin değişen ekonomik manzarası
  1. Tez No: 958213
  2. Yazar: AMMAR HICHEM HAMDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR BURÇAK GÜRSOY YENİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Küresel ekonomi son on yılda köklü bir şekilde değişmiştir. Pandemi, savaşlar, artan enflasyon, ekonomik kriz ve siyasi istikrarsızlık kıtalar ve ülkeler arasındaki güç dengesini dramatik şekilde değiştirmiştir. Avrupa Birliği'nin rekabetçi konumu bu dönüşümlerden doğrudan etkilenmiştir. Bu çalışma, teknolojik gelişmeler ve demografik faktörler göz önünde bulundurularak, aktif çalışanların perspektifinden AB ülkelerinin rekabet gücü üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Tez, AB'nin göreceli gerilemesine dair farklı bakış açılarını anlamak için nicel araştırma yöntemini kullanmaktadır. Avrupa Birliği içindeki çeşitli ekonomik sektörlerden 500 çalışan ve yöneticiye yönelik çevrimiçi bir anket yapılmıştır. Anket sonuçları, küresel ekonomik dönüşümlerle ilgili değişkenlerin, teknolojik ilerlemenin ve gelişmekte olan tüm pazarlardaki gelişmelerin AB rekabet gücü üzerindeki etkisini test etmek için frekans analizi, korelasyon, t-testi ve ANOVA yöntemleriyle analiz edilmiştir. Çalışmanın bulgularından biri, küresel ekonomik dönüşümlerin AB'deki bazı geleneksel sektörlerin zayıflaması üzerinde önemli bir etkisi olduğudur. Bu ekonomik güç kaybı, gelişmekte olan pazarların hızlı genişlemesiyle de tetiklenmektedir. Öte yandan, teknolojik gelişme, Avrupa ekonomilerinin rekabet gücünün etkin ve anlamlı bir şekilde artırılmasında önemli bir faktör olarak ortaya çıkmıştır. Ayrıca, istatistiksel analizler yaş, akademik seviye, deneyim süresi ve cinsiyet çeşitliliği gibi demografik değişkenlerle, organizasyonlardaki rekabet performansı ve stratejik karar alma etkinliği arasında güçlü ve anlamlı bir korelasyon olduğunu göstermiştir. Bu çalışma, AB politika yapıcılarının kullanabileceği birkaç pratik öneri sunmakta; küresel ekonomiyi şu anda karakterize eden hızlı dönüşümlere yanıt verebilecek esnek ve kapsamlı politikaların geliştirilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Global economy has changed fundamentally in the last decade. Pandemic, wars, rising inflation, economic crisis and political instability has dramatically shifted the power balance among both continents and countries. The competitive position of EU has direcly been affected by these transformations. This study aims to explore their impacts on the competitiveness of all EU countries from the perspectives of actively employed people by taking into account technological developments and demographic factors. The thesis uses a quantitative research approach to understand the differing points of views on the EU's aliged decline. An online survey was conducted from a convenience sample of 500 employees and managers from various economic sectors within the European Union. The survey results are analyzed through frequency analysis, correlation, t-test, and ANOVA, to test the hypothesis on the impact of variables related to global economic transformations, the level of technological progress, and the developments taking place in all emerging markets on the competitiveness of the European Union. One of the findings this thesis shows is that global economic transformations have an important impact on the weakening of a number of traditional sectors within the European Union. This loss of economic power is also triggered by the rapid expansion of emerging markets, On the other hand, technological development has emerged as a pivotal factor supporting the effective and significant enhancement of the competitiveness of European economies. In addition, statistical analyses revealed a strong and significant correlation between several demographic variables, including age, academic level, number of years of experience, and gender diversity, and the level of competitive performance within organizations and the ffectiveness of strategic decision-making. This study offers several practical recommendations that can be used by policymakers in the European Union, emphasizing the importance of developing flexible and comprehensive policies capable of responding to all the rapid transformations currently characterizing the global economy.