Nigerian energy cooperation with the European Union: Energy and environmental security dynamics
Nijerya'nın Avrupa Birliği ile enerji işbirliği: enerji ve çevresel güvenlik dinamikleri
  1. Tez No: 983344
  2. Yazar: SAID ABUBAKAR GARBA
  3. Danışmanlar: PROF. OKTAY FIRAT TANRISEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, değişen küresel enerji ortamında Nijerya ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki enerji işbirliğinin dinamiklerini incelemekte ve bunun enerji ve çevre güvenliği üzerindeki etkilerine odaklanmaktadır. Temel sav, siyasi realizmin güç merkezli açıklamalarından ziyade, neoliberal kurumsalcılığın Nijerya-AB işbirliğini enerji ve çevre alanlarında anlamak için daha üstün bir çerçeve sunduğudur. Önemli bir enerji üreticisi olan Nijerya, kronik elektrik açıkları, eskimiş altyapı ve fosil yakıtlara aşırı bağımlılık gibi, ulusal güvenliği ve çevresel sürdürülebilirliği tehdit eden kritik iç zorluklarla karşı karşıyadır. Gelişmiş düzenleyici çerçeveleri, teknolojik uzmanlığı ve enerji dönüşümüne olan kararlı taahhüdü ile AB, stratejik bir ortaktır. Bu çalışma, AB işbirliğinin Nijerya'nın enerji sektörünün stratejik dönüşümünü katalize edebileceğini ve önemli ekonomik fırsatlar yaratabileceğini öne sürmektedir. Bu ortaklık, dört temel alanda derin etkiler barındırmaktadır: Jeopolitik olarak, küresel enerji tedarik zincirlerini çeşitlendirerek diplomatik bağları güçlendirmesi ve bölgesel istikrarı artırması beklenmektedir. Ekonomik açıdan, önemli miktarda doğrudan yabancı yatırım çekmesi ve ikili ticareti canlandırması hedeflenmektedir. Çevresel olarak, Nijerya'nın daha temiz bir enerji karışımına geçişini hızlandıracak, karbon emisyonlarını azaltacak ve ekolojik dayanıklılığı teşvik edecektir. Son olarak, güvenlik bağlamında ise, altyapı korumasını ve kaynak yönetimini kapsayan bütüncül bir yaklaşımla enerji sektörü kırılganlıklarının azaltılmasını sağlamaktadır. Bu boyutları analiz ederek, bu araştırma Nijerya-AB ortaklığı aracılığıyla daha dirençli, adil ve karşılıklı yarar sağlayan bir enerji ve çevre güvenliği çerçevesi oluşturulmasına dair kritik bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the dynamics of energy cooperation between Nigeria and the European Union (EU), focusing on its implications for energy and environmental security within a shifting global energy landscape. The core argument of the thesis is that, neoliberal institutionalism, rather than political realism's power-centric explanations, offers a superior framework for understanding Nigeria-EU collaboration in energy and environmental domains. Nigeria, a major energy producer, faces critical domestic challenges, including chronic electricity deficits, dilapidated infrastructure and fossil fuel over-reliance, issues that threaten both national security and environmental sustainability. The EU, with its advanced regulatory frameworks, technological expertise and commitment to energy transition, is a strategic partner. This study posits that EU collaboration can catalyze a strategic transformation of Nigeria's energy sector and unlock significant economic opportunities. The partnership holds profound implications across four key areas: Geopolitically, it reinforces diplomatic ties and enhances regional stability by diversifying global energy supply chains. Economically, it is set to attract substantial foreign direct investment and stimulate bilateral trade. Environmentally, it will accelerate Nigeria's transition to a cleaner energy mix, reducing carbon emissions and promoting ecological resilience. Finally, in the realm of security, the cooperation employs a holistic approach to mitigating energy sector vulnerabilities, encompassing infrastructure protection and resource management. By analyzing these dimensions, this research offers critical insights into establishing a more resilient, equitable, and mutually beneficial energy and environmental security framework through the Nigeria-EU partnership.