Selective and performative religiosity: Secularization of the devout bourgeoisie in Türkiye
Seçici ve performatif dindarlık: Türkiye'de dindar burjuvazinin sekülerleşmesi
- Tez No: 958227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ BÜYÜKOKUTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu tez, tarihsel olarak modernite, sekülerlik ve tüketimcilik karşıtı bir kimlik benimseyen, ancak sonrasında gösterişli tüketim ve boş zaman pratikleriyle karakterize edilen melez kimlikleri benimseyerek dikkate değer bir dönüşüm yaşayan Türkiye'deki dindar burjuvazinin sekülerleşmesini incelemektedir. Katılımcı olmayan gözlem ve derinlemesine mülakatlar gibi nitel yöntemlerin kullanıldığı bu çalışmada, dindar burjuvazi içerisinde sekülerleşmenin gözlemlendiği; ancak bunun dindarlıkta bir azalma değil, dini pratiklerin dönüşümü olduğu savunulmaktadır. Çalışma, bireylerin İslam'ın geleneksel olarak ilişkilendirildiği bazı zorunlulukları asgari düzeye indirirken, görünür ve ritüelistik ibadet biçimlerine yönelmesini ifade eden 'seçici ve performatif dindarlık' kavramını ortaya koymaktadır. Sekülerleşme süreci, dine pragmatik bir yaklaşımı işaret eden 'araçsal ve bağlamsal' bir çerçevede ele alınmaktadır. Tez ayrıca, dindarlığın dönüşümünde burjuvalaşmanın rolünü inceleyerek, servet, burjuvalaşma ve hareketliliğin dindarlığın dönüşümünü nasıl etkilediğini göstermektedir. Özellikle boş zaman ve tüketim kültürü bağlamında dindarlığın sonuçsal boyutuna vurgu yaparak, bu araştırma sekülerleşmeyi dinamik ve bağlama özgü bir olgu olarak anlamaya katkıda bulunmakta; Müslüman çoğunluklu toplumlarda elit dindarlığı ile modernite, kimlik ve inanç üzerine yürütülen daha geniş tartışmalara ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the secularization of the devout bourgeoisie in Türkiye, who have historically identified as anti-modern, anti-secular, and anti-consumerist, but have subsequently experienced a notable transformation, embracing hybrid identities characterized by conspicuous consumption and leisure practices. Using qualitative methods, including non-participant observation and in-depth interviews, this study argues that secularization is evident within the devout bourgeoisie; yet, it is not a decline in religiosity but a transformation of religious practices. The study introduces the concepts of 'selective and performative religiosity', wherein individuals engage in visible and ritualistic expressions of devotion while minimizing the certain imperatives traditionally associated with Islam. The secularization process is framed as 'instrumental and contextual,' reflecting a pragmatic and context-dependent engagement with religion. This thesis further explores the role of embourgeoisement in reshaping religious subjectivities, illustrating how wealth, embourgeoisement and mobility influence the transformation of religiosity. By emphasizing the significance of the consequential dimension of religiosity, particularly in relation to leisure and consumption culture, this research contributes to the understanding of secularization as a dynamic, context-dependent phenomenon, with implications for elite religiosity and the broader discourse on modernity, identity, and faith in Muslim-majority societies.