Gümrük birliği örgütlerinin politik ekonomisi: Afrika Birliği Gündem 2063
The political economy of customs union organisations: African Union Agenda 2063
  1. Tez No: 958229
  2. Yazar: MESUT ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAEDDİN YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu tezin konusu gümrük birliği örgütlerinin devletlerin ekonomik kalkınma ve refah düzeyinde artışı amaçlayan faktörlerin neler olduğunu belirlemektir. Avrupa Birliği örgütü idealinde olan Afrika Birliği (AfB)'nin, Gündem 2063 vizyonu çerçevesinde politik ve ekonomik yansımaları dikkate alınarak incelenmiştir. Bu tezin amacı, AfB'nin kendi iç dinamizmi içerisindeki avantajları ve dezavantajlarının küresel aktör olma hedefi önündeki faktörleri incelenmiş olup kurumsallığını tamamlamış Avrupa Birliği'nin geçmiş serüveni ile mukayese yaparak öneriler geliştirmektir. Afrika kıta devletleri kendi içerisinde bölgesel örgütlenme çalışmaları yapmaktadır. Dünyanın en eski gümrük birliği örgütlenmelerinden olan Güney Afrika Gümrük Birliği (SACU) bu kıtada kurulmuştur. Bağımsızlıklarını kazanan ve gümrük birliği tecrübesi olan kıta devletleri, siyasi ve ekonomik kalkınmasını henüz tamamlamamıştır. AfB devletleri doğal kaynak ve nüfusunu kullanarak kıta içi sorunları avantaja çevirmek için çalışmalar yapmaktadır. Kıta devletleri, uluslararası kuruluşlara dahil olarak ve Gündem 2063 vizyonuyla ekonomik entegrasyonunu tamamlamak istemektedir. Fakat kıta ülkelerinin mevcut koşullarının ekonomik entegrasyonu sağlamaya yeterli olmadığını söyleyen akademik çalışmalar olduğu gibi Gündem 2063 vizyonu gibi somut adımların uygulamaya geçtikçe başarılı olacağını söyleyen çalışmalar da bulunmaktadır. AfB'nin ekonomik entegrasyonu sağlayabilmesi, güvenlik problemleri ve işsizliğin azaltılması gibi tedbirlerin alınmasını gerektirmektedir. Ekonomik reformlar ve terörle mücadele kapsamında insani iletişimin artırılması hem kıta içi yaşanılabilirliği hem de ülkelerin kalkınma hızının artmasına katkı sağlayacaktır. Bu reformlar, ideal Afrika kıtası hedefi ve küresel aktör vizyonuna inanç ile somut uygulamaları desteklemelidir. Bu bakımdan tüm uygulamalar genel hedefin tamamlayıcısı niteliğinde olursa başarıya ulaşması mümkündür.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the factors within customs union organisations that seek to enhance the economic development and welfare levels of member countries. The African Union, which aspires to emulate the European Union model, has been examined within the framework of the Agenda 2063 vision, considering its political and economic implications. This thesis aims to evaluate the advantages and disadvantages of the African Union within its internal dynamics and the challenges it faces in its aspiration to become a global actor, as well as to develop suggestions by comparing it with the past journey of the European Union, which has completed its institutionalisation. African continent countries are working on regional organisations within themselves. The South African Customs Union (SACU), one of the oldest customs union organisations in the world, was established in this continent. The countries of the continent, which have gained their independence and have experience in the Customs Union, have not yet completed their political and economic development. The countries of the African Union aim to leverage their natural resources and population to transform intra-continental challenges into opportunities. These countries seek economic integration through participation in international organisations and the implementation of the Agenda 2063 vision. However, there are academic studies that say that the current conditions of the continent's countries are insufficient to ensure economic integration, as well as studies that say that concrete steps such as the Agenda 2063 vision will be successful as they are put into practice. For the African Union to achieve economic integration, measures such as addressing security concerns and unemployment must be implemented. The undertaking of economic reforms, in conjunction with the enhancement of humanitarian communication within the context of the struggle against terrorism, is poised to contribute to the enhancement of the liveability of the continent and the acceleration of the development rate of the nations. These reforms must be underpinned by a profound conviction in the ideal African continent and a comprehensive vision of a global actor. It is conceivable to attain success in this regard, provided that all practices complement the overarching objective.