The factors of motivation for remote working employees: A qualitative study
Uzaktan çalışan çalışanların motivasyon faktörleri: Nitel bir çalışma
  1. Tez No: 958235
  2. Yazar: ELİF EDA ALCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ÖZER TORGALÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, kavramsal çerçeve olarak İş Talepleri-Kaynaklar (JD-R) teorisine dayanan nitel bir yaklaşımla uzaktan çalışma düzenlemelerinde çalışan motivasyonunun faktörlerini araştırmaktadır. Tesis dışında çalışan kişilerin öznel deneyimlerini tam olarak anlamak için fenomenolojik bir yöntem kullanılmıştır. Amaca uygun olarak seçilen katılımcılar yarı yapılandırılmış görüşmelere katılmış ve veriler Braun ve Clarke (2006) tarafından geliştirilen tematik analiz yaklaşımı kullanılarak incelenmiştir. Dört ana kategori altında toplanan sonuçlar, uzaktan çalışmanın hem motive edici faktörler hem de engeller sunduğunu göstermektedir: Örgütsel Destek, İş-Yaşam Dengesi, Sosyal İlişkiler ve Performans. Bu temalar,“Yöneticilere Kolay Erişim”,“Geri Bildirim”,“Ekip İletişimi”,“Konfor Alanı”,“Sosyal İzolasyon”ve“Verimlilik Algısı”dahil olmak üzere on iki alt temayı kapsamaktadır. JD-R teorisine göre, çalışma bu alt temaları iş talepleri veya kaynakları olarak sınıflandırmakta ve bunların iş-yaşam dengesi, çalışan bağlılığı ve performansı nasıl etkilediğini göstermektedir. Bulgular, çok az araştırma yapılmış bir bağlam olan Türkiye'deki uzaktan çalışanların motivasyon koşullarına ilişkin içgörü sağlayarak hem teoriyi hem de uygulamayı ilerletmektedir. Çalışanların motivasyonunu artırmak ve dijital iş yerlerine uygun verimli İK prosedürleri oluşturmak isteyen işletmeler için stratejik tavsiyeler de sonuçlar arasında yer alıyor.
Özet (Çeviri)
This study inquiries into the factors of employee motivation during remote work arrangements by qualitative approach, based on the Job Demands-Resources (JD-R) theory as its theoretical structure. A phenomenological approach was taken to completely understand the subjective experiences of those who work off-site. Purposely chosen participants participated in semi-structured interviews, and the data were examined using the thematic analysis approach developed by Braun and Clarke (2006). The results, which are grouped under four main categories, demonstrate that remote working offers both motivating factors and obstacles: Organizational Support, Work-life Balance, Social Relationships, and Performance. These themes enclose twelve sub-themes, including“Easy Access to Managers,”“Feedback,”“Team Communication,”“Comfort Zone,”“Social Isolation,”and“Perception of Productivity.”According to the JD-R theory, the study classifies these sub-themes as job demands or resources, demonstrating how they affect work-life balance, employee engagement, and performance. By providing insights into the motivational conditions of remote workers in Türkiye, a context that has received very little research, the findings advance both theory and practice. Strategic advice for businesses looking to improve employee motivation and create efficient HR procedures suited to digital workplaces are among the implications.