The impact of CELTA tutor training on EFL educators' professional development: Tutors' perspectives
CELTA eğitmen eğitiminin İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten eğitimcilerin mesleki gelişimlerine etkisi: Eğitmenlerin bakış açıları
  1. Tez No: 958269
  2. Yazar: AYŞEGÜL KARAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN DİLMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Öğretmenlerin değişen eğitim ihtiyaçlarına uyum sağlayabilmeleri ve kariyerlerinde ilerleyebilmeleri, profesyonel gelişimle mümkündür. Bu araştırmada, İngilizce öğretmenlerinin, öğretmen eğitmeni rolünü üstlenerek Yetişkinlere Yönelik İngilizce Öğretimi Sertifikası (CELTA) kapsamında eğitmen olarak görev yapma sürecine ilişkin deneyimlerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma, CELTA eğitmeni eğitiminin, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin CELTA eğitmeni olma motivasyonlarını ve bu sürecin mesleki gelişimlerine etkilerini, doğrudan CELTA eğitmenlerinin bakış açısından ele almaktadır. Nitel araştırma desenine sahip bu çalışmada, farklı ülkelerde görev yapan 65 CELTA eğitmeninden açık uçlu yazılı yanıtlar toplanmış ve bu yanıtları sağlayanlar arasından seçilen 9 CELTA eğitmeniyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler içeriksel ve tematik analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, CELTA eğitmeni eğitiminin pedagojik bilgi, yapılandırılmış geri bildirim sunma, yansıtıcı düşünme ve sınıf içi uygulamaya ilişkin eğitmenlik becerilerini geliştirdiğini göstermektedir. Programın öğretmen kimliği, özgüven gelişimi ve uluslararası kariyer olanakları açısından da anlamlı katkılar sağladığı, veriler doğrultusunda desteklenmiştir. CELTA eğitmeni eğitiminin, teori ile pratiği etkili biçimde birleştiren, yapılandırılmış ve dönüştürücü bir mesleki gelişim süreci olarak öne çıktığı değerlendirilmiştir. CELTA eğitmen eğitiminin olumlu yönlerine rağmen, eğitimin yoğunluğu, gözlem baskısı ve rol geçişi gibi zorlukların da sürecin doğal bir parçası olarak ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Ayrıca çalışmada, CELTA eğitmeni adaylarına yönelik öneriler hazırlık dönemi, eğitim süreci ve eğitim sonrası olmak üzere üç aşamada ele alınmış ve duygusal dayanıklılık, empatik mentörlük, gözlem becerisi ve iş birliğine dayalı öğrenme gibi unsurlar ön plana çıkmıştır. Bu bağlamda, CELTA eğitmeni eğitiminin yalnızca öğretmen adaylarının değil, CELTA eğitmenlerinin de mesleki gelişimine hizmet eden, anlamlı, çok yönlü ve sürdürülebilir bir mesleki gelişim aracı sunduğu gözlemlenmiştir. Çalışma, kısa süreli ancak yoğun ve uygulama temelli CELTA eğitiminin, İngilizce öğretmeni olarak görev yapan CELTA eğitmenlerinin mesleki kimlik, etkileşim ve kariyer gelişimi üzerindeki etkilerine ışık tutarak, bu alandaki sınırlı literatüre özgün bir katkı sağladığı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Teachers' ability to adapt to evolving educational demands and advance in their careers depends on professional development. This study explores the experiences of English teachers as they take on the role of CELTA (Certificate in English Language Teaching to Adults) tutors during this professional transition process. The study examines the motivations of EFL teachers to become CELTA tutors and examines how this process contributes to their professional development, based on the direct perspectives of CELTA tutors. Adopting a qualitative research design, this study collected open-ended written responses from 65 CELTA tutors across diverse international contexts and conducted semi-structured interviews with nine tutors selected from these participants. The data were analyzed through content and thematic analysis. The findings reveal that CELTA tutor training contributes to the development of pedagogical knowledge, structured feedback delivery, reflective thinking, and classroom implementation skills. The findings indicate that the program makes meaningful contributions to the development of teacher identity, self-confidence, and international career opportunities. This training emerged as a structured and transformative professional development process that effectively integrates theory and practice. Despite its benefits, the training also included challenges such as intensity, observation-related pressure, and transitions in professional roles. The study also presents tutors' recommendations for prospective tutor candidates across three stages: the preparation phase, the training process, and the post-training period. It highlights key themes such as emotional resilience, empathetic mentoring, observation skills, and collaborative learning. CELTA tutor training was observed to serve not only the professional development of trainee teachers but also to provide CELTA tutors with meaningful, multidimensional, and sustainable professional growth. This study appears to offer an original contribution to the limited literature on the effects of CELTA tutor training by highlighting how a short, yet intensive, practice-based program impacts the professional identity, interaction, and career development of EFL teacher educators.