Klinik örneklerden izole edilen enterokok izolatlarında virülans genlerinin araştırılması
Investigation of virulence genes in enterococcus strains isolated from clinical specimens
  1. Tez No: 958273
  2. Yazar: EYYUP ATLAMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ÖZGÜR, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURULLAH ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Enterokok türleri, toplum kökenli ve nozokomiyal enfeksiyonlara neden olabilen fırsatçı patojenlerdir. Bu çalışmada, enterokok izolatlarının tür düzeyinde tanımlanması, antibiyotik duyarlılık profillerinin belirlenmesi ve başlıca virülans genlerinin moleküler yöntemlerle araştırılması amaçlanmıştır. Kasım 2023–Nisan 2024 tarihleri arasında Kafkas Üniversitesi Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarı'na gönderilen klinik örneklerden izole edilen toplam 99 enterokok izolatı çalışmaya dahil edilmiştir. Tür tayini ve virülans gen analizi multiplex PZR ile, antibiyotik duyarlılık testleri ise Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemiyle yapılmıştır. İzolatların %53,5'i (n=53) E. faecalis, %35,4'ü (n=35) E. durans, %11,1'i (n=11) ise diğer enterokok türleri olarak belirlenmiştir. Virülans genleri arasında en sık saptananlar efaA (%52,5/n=52), esp (%51,5/n=51), ace (%50,5/n=50), asa1 (%43,4/n=43), ebp (%42,4/n=42), gelE (%33,3/n=33), cylA (%16,2/n=16) ve hyl (%13,1/n=13) olmuştur. İzolatların %84,8'inde (n=84) en az bir, %70,7'sinde (n=70) ise birden fazla virülans gen saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Enterococcus species are opportunistic pathogens that can cause both community-acquired and nosocomial infections. The aim of this study was to identify Enterococcus isolates at the species level, to assess their antibiotic susceptibility profiles, and to analyze the principal virulence genes by molecular methods. A total of 99 Enterococcus isolates obtained from clinical samples submitted to the Microbiology Laboratory of Kafkas University Hospital between November 2023 and April 2024 were included in the study. Species identification and virulence gene analysis were performed by multiplex PCR, while antibiotic susceptibility testing was carried out using the Kirby-Bauer disk diffusion method. Among the isolates, 53.5% (n=53) were identified as E. faecalis, 35.4% (n=35) as E. durans, and 11.1% (n=11) as other Enterococcus species. The most frequently detected virulence genes were efaA (52.5%; n=52), esp (51.5%; n=51), ace (50.5%; n=50), asa1 (43.4%; n=43), ebp (42.4%; n=42), gelE (33.3%; n=33), cylA (16.2%; n=16), and hyl (13.1%; n=13). At least one virulence gene was found in 84.8% (n=84) of isolates, while 70.7% (n=70) harbored more than one.