Ankara keçilerinde ve oğlaklarında doğum öncesi ve sonrası tiftik kortizol konsantrasyonlarının belirlenmesi
Determination of pre- and post-natal mohair cortisol concentrations in angora goats and kids
  1. Tez No: 958279
  2. Yazar: BEYZANUR AKÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmada, halk elinde yetiştirilen 1,5 yaşlı 15 baş ve 2,5 yaşlı 15 baş olmak üzere toplam 30 baş dişi Ankara keçisinde gebelik döneminde ve bu keçilerden doğan 5 baş oğlakta doğum sonrası dönemde tiftik kortizol konsantrasyonları belirlenerek maternal ve fetal hipotalamus-hipofiz-adrenal (HPA) aksı aktivitesi incelenmiştir. Ayrıca, Ankara keçilerinde gebelik döneminde tiftik gerçek uzunluklarının aylık değişimi belirlenmiş ve tiftik kortizol konsantrasyonları ile tiftik gerçek uzunlukları arasında korelasyon olup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaçla araştırmaya dahil edilen dişi Ankara keçilerinden gebelik dönemi süresince aylık periyotlarla, oğlaklarından ise doğumu takiben ilk 24 saat içerisinde tiftik örneği alınmıştır. Alınan tiftik örneklerinde gerçek uzunluk ölçülmüş ve tiftikte kortizol analizi Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü bünyesinde bulunan Üreme Biyolojisi ve Hayvan Fizyolojisi Laboratuvarı'nda ELISA yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan istatistik analiz sonucunda gebelik dönemi boyunca tiftik kortizol konsantrasyonlarının ortalama değerleri bakımından yaş faktörleri arasındaki farklılıkların istatistik olarak önemli olmadığı saptanmışken, ay faktörleri arasındaki farklılıklar ve ay x yaş interaksiyonu istatistik olarak önemli bulunmuştur (p0,05). Ankara keçisi oğlaklarında doğum sonrası tiftik kortizol konsantrasyonları, ergin dişilere kıyasla önemli ölçüde yüksek bulunmuştur. Araştırma sonucunda tiftik kortizol konsantrasyonlarının dişi Ankara keçilerinde uzun vadeli kronik stresin değerlendirilmesinde tutarlı bir gösterge olarak kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the activity of the maternal and fetal hypothalamic-pituitary-adrenal (HPA) axis by determining mohair cortisol concentrations in a total of 30 female Angora goats (15 aged 1.5 years and 15 aged 2.5 years) during pregnancy, as well as in 5 kids born to these goats. Furthermore, the monthly changes in mohair length during gestation were measured, and the correlation between mohair cortisol concentrations and mohair length was examined. For this purpose, mohair samples were collected monthly from the female goats throughout gestation period, and within the first 24 hours postpartum from their kids. The lengths of the collected mohair samples were measured, and mohair cortisol concentrations were analyzed using the ELISA method in the Reproductive Biology and Animal Physiology Laboratory of the Department of Animal Science, Faculty of Agriculture, Ankara University. Statistical analysis revealed that the differences in average mohair cortisol concentrations between age groups during gestation period were not statistically significant, whereas the differences between months and the interaction between month and age were found to be statistically significant (p0.05). Cortisol concentrations in mohair samples collected from kids after birth were significantly higher compared to adult females. The findings of this study indicate that mohair cortisol concentrations can serve as a consistent indicator for the assessment of long-term chronic stress in female Angora goats.