A contested commodity: Licorice production and trade in Ottoman Western Anatolia, 1850-1914
Çekişmeli bir meta: 1850-1914 yılları arasında Osmanlı Batı Anadolu'sunda meyan kökü üretimi ve ticareti
- Tez No: 958303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR TOLGA CORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez, 1850–1914 yılları arasında Osmanlı Batı Anadolu'sunda meyan kökü üretimi ve ticaretinin geçirdiği dönüşümü incelemektedir. Doğada kendiliğinden yetişen, başlangıçta ekonomik değeri sınırlı görülen bu bitki, 19. yüzyılın ortalarından itibaren özellikle Avrupa ve Amerika'daki endüstriyel taleplerin etkisiyle hızla ticarileşmiş ve uluslararası pazarlarda yüksek talep gören bir tarımsal metaya dönüşmüştür. Tez, meyan kökünün bu dönüşümünü; vergi politikaları, arazi rejimleri, köylü emeği, şirket rekabeti ve diplomatik müdahaleler çerçevesinde çok katmanlı bir biçimde analiz etmektedir. Çalışma, MacAndrews & Forbes gibi büyük yabancı şirketlerin Osmanlı taşrasındaki etkinliğini, yerel idari yapılarla olan ilişkilerini ve rakip şirketlerle girdikleri hukuki ve siyasi mücadeleleri Osmanlı arşiv belgeleri ışığında ele almaktadır. Aynı zamanda, devletin meyan kökü üzerindeki vergilendirme ve ruhsatlandırma politikaları; şirketlerin köylü emeğini örgütleme biçimleri ve konsolosluk destekli talepleriyle şekillenmiştir. Umurlu ve Nazilli gibi bölgelerde yaşanan ihtilaflar, bu ürünün nasıl sadece ekonomik değil, aynı zamanda hukuki ve diplomatik bir meseleye dönüştüğünü göstermektedir. Meyan kökü örneği üzerinden, geç Osmanlı döneminde kırsal üretim ilişkilerinin, meta ekonomisinin ve yerel-uluslararası güç ilişkilerinin nasıl şekillendiğini göstermek amacıyla kaleme alınan bu tez, Osmanlı iktisat tarihi ile küresel meta tarihi literatürü arasında kavramsal bir köprü kurmayı da hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the transformation of licorice root production and trade in Ottoman Western Anatolia between 1850 and 1914. Originally regarded as a wild plant with limited economic value, licorice root rapidly became commercialized in the mid-nineteenth century, evolving into a highly demanded agricultural commodity in international markets, especially due to growing industrial needs in Europe and the United States. This study analyzes the multilayered nature of this transformation by focusing on tax policies, land regimes, peasant labor, corporate competition, and diplomatic interventions. The thesis investigates the growing influence of foreign companies such as MacAndrews & Forbes in the Ottoman countryside, their interactions with local administrative structures, and their legal and political disputes with rival firms, based on extensive Ottoman archival documentation. It also examines how the Ottoman state's taxation and licensing policies concerning licorice were shaped by corporate pressures, labor organization practices, and consular-backed demands. Conflicts in regions like Umurlu and Nazilli illustrate how licorice evolved beyond being merely an economic good to becoming a legal and diplomatic issue. By taking licorice root as a focal point, this study aims to demonstrate how rural production relations, commodity economies, and local-international power dynamics took shape in the late Ottoman period. Ultimately, it seeks to build a conceptual bridge between Ottoman economic historiography and the broader literature on global commodity history.