Exploring the effect of career commitment in school to work transition: College graduates' career commitment and career adaptability
Okuldan işe geçiş sürecinde kariyer adanmışlığının etkisini incelemek: Üniversite mezunlarının kariyer adanmışlığı ve kariyer uyumu
- Tez No: 958302
- Danışmanlar: DR. OLCAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, okuldan işe geçiş sürecinde bulunan son sınıf öğrencileri ve son iki yıl içinde mezun olmuş bireylerin kariyer adanmışlıklarının kariyer uyumlarını anlamlı bir şekilde yordayıp yordamadığını belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubu, Türkiye'de yaşayan ve Ankara'daki kamu ile vakıf üniversitelerinin (Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, TED Üniversitesi, Başkent Üniversitesi) son sınıf ve mezun öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmada uygun örnekleme yöntemi kullanılarak 557 kişiden veri toplanmış; ancak ölçeklerin eksik doldurulması ve uç değerlerin ayıklanması nedeniyle nihai analizlerde 397 katılımcının verileri kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak demografik bilgi formu, Kariyer Uyumu ve İyimserliği Ölçeği ile Proaktif Kariyer Adanmışlığı Davranışları Ölçeği kullanılmıştır. Okuldan işe geçiş sürecindeki bireylerin kariyer adanmışlıklarının kariyer uyumlarını yordayıp yordamadığını test etmek amacıyla doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Ayrıca, katılımcıların cinsiyet, eğitim düzeyi, fakülte türü ve üniversite türü gibi demografik değişkenlerinin kariyer adanmışlığı ve kariyer uyumlarına etkisini incelemek için bağımsız örneklemler t-testi yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, kariyer adanmışlığı, kariyer uyumunu anlamlı düzeyde yordamaktadır. Demografik değişkenlerden cinsiyet, fakülte türü ve üniversite türü ile kariyer adanmışlığı ve kariyer uyumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken; eğitim düzeyi ile bu değişkenler arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçları, bireylerin işe geçiş sürecindeki kariyer adanmışlığı ve uyumunun dikkate alınmasının önemini vurgulamakta olup, psikolojik danışma alanına katkı sunması hedeflenmiştir. Araştırmanın bulguları ve önerileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether the career commitment of senior students and individuals who graduated within the past two years significantly predicts their career adaptability during the school-to-work transition process. The sample of the study consists of senior students and recent graduates residing in Türkiye, specifically from public and private universities in Ankara (Hacettepe University, Ankara University, Gazi University, TED University, Başkent University). Using a convenience sampling method, data were initially collected from 557 individuals; due to incomplete responses and outliers, the final analysis included data from 397 participants. The data collection tools used in the study were the Demographic Information Form, the Career Adaptability and Optimism Scale, and the Proactive Career Commitment Behaviors Scale. A linear regression analysis was conducted to examine whether career commitment predicts career adaptability during the school-to- work transition. Additionally, independent samples t-tests were used to assess the effects of demographic variables such as gender, education level, faculty type, and university type on career commitment and career adaptability. According to the findings, career commitment significantly predicts career adaptability. Besides, no significant relationship was found between gender, faculty type, and university type and participants' levels of career commitment and career adaptability, while a significant relationship was identified between educational level and both variables. The results of the study highlight the importance of considering career commitment and adaptability during the transition from education to employment and aim to contribute to the field of psychological counseling. The findings and recommendations of the study are discussed.