On the name-of-the-father: Roles of paternal depression, dysfunctional discipline, and maternal gatekeeping on child externalizing behavior
Baba-nın-adı üzerine: çocuk dışsallaştırma davranışlarında baba depresyonu, olumsuz disiplin ve anne bekçiliğinin rolü
  1. Tez No: 958316
  2. Yazar: BERİL BAŞKÖY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAĞMUR AR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Mevcut çalışma, baba depresyonu ile çocuk dışsallaştırma davranışları arasındaki ilişkiyi, olumsuz disiplin uygulamaları ve anne bekçilik davranışlarına odaklanarak incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmada, baba depresyonu ile çocuk dışsallaştırma davranışları arasındaki karmaşık ilişkiye dair daha derin bir anlayış elde etmek amacıyla olumsuz disiplin uygulamaların, özel olarak, aşırı gevşek tutumun aracı rolü ve annenin bekçilik davranışlarının düzenleyici rolü incelenmiştir. Önerilen teorik modelde, aşırı gevşek tutumun, babanın depresif semptomları ile çocuk dışsallaştırma davranışları arasındaki ilişkiye aracılık edeceği varsayılmıştır. Ek olarak, anne bekçiliğinin aşırı gevşek tutum tarafından aracılık edilen baba depresyonu ile çocuk dışsallaştırma davranışları arasındaki ilişkiyi düzenleyeceği hipotez edilmiştir. Çalışma, çocukları 6-11 yaş aralığında olan 140 ebeveyn çifti ile yürütülmüştür. Beck Depresyon Envanteri (BDE), Eril Depresyon Ölçeği (EDÖ), Sürekli Depresyon Ölçeği (S-DEP), Ebeveynlik Ölçeği (EÖ), Anne Bekçiliği Ölçeği-Anne Formu (ABÖ-A) ve Conners Ana Baba Derecelendirme Ölçeği (CADÖ-48) ölçüm araçları olarak kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları önerilen model için destek sağlamamıştır fakat bu sonuçlar aile ilişkilerinin karmaşık doğasını vurgulamakta ve gelecekteki çalışmalar ile kuramsal yeniden değerlendirmeler için alternatif öneriler ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to investigate the relationship between paternal depression and child externalizing behavior, focusing particularly on two significant variables: dysfunctional discipline practices and maternal gatekeeping. The mediating role of dysfunctional discipline, namely, lax parenting, and the moderating role of maternal gatekeeping were examined to gain a deeper insight into the complicated relationships between paternal depression and child externalizing behavior. In the proposed theoretical model, it was hypothesized that lax parenting would mediate the relationship between paternal depressive symptoms and child externalizing behavior. Furthermore, it was predicted that maternal gatekeeping would moderate the relationship between paternal depressive symptoms and the child's externalizing behavior mediated by lax parenting. The study was conducted with 140 parent pairs whose children were between the ages of 6 and 11. The following measurements were used in the study: Beck Depression Inventory (BDI), The Masculine Depression Scale (MDS), Trait Depression Scale (T-DEP), The Parenting Scale (TPS), Maternal Gatekeeping Scale–Mother Form (MGS-M), and Conners' Parent Rating Scale (CPRS). The results of the study did not provide support for the proposed model. Nevertheless, the findings of the study emphasize the complicated nature of familial relationships and indicate potential paths for further study and theoretical reconsideration.