Role of adult education in refugee communities: Experiences of Syrian refugee women
Mülteci topluluklarında yetişkin eğitiminin rolü: Suriyeli mülteci kadınların deneyimleri
  1. Tez No: 958317
  2. Yazar: NAGEHAN PAKDAMAR TÜZGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA AYŞE CANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Suriye'de 2011 yılında başlayan savaş, yakın tarihin en önemli mülteci krizlerinden birine yol açmıştır. Dünyanın en büyük Suriyeli mülteci nüfusuna ev sahipliği yapan Türkiye, geniş çaplı sosyal ve ekonomik etkilerle karşı karşıyadır. Mülteciler, temel hizmetlere sınırlı erişim, psikolojik stres ve yeni bir çevreye uyum sağlama zorlukları gibi çok sayıda zorlukla karşı karşıyadır. Kadın mülteciler, toplumsal cinsiyete dayalı tarihsel eşitsizlikler nedeniyle ek zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu çalışma, yetişkin eğitiminin Suriyeli mülteci kadınların deneyimlerini nasıl şekillendirdiğini araştırmaktadır. Bu nitel çalışma, son üç yıl içinde Türkiye'de yetişkin eğitimi programlarına katılan 24-52 yaş arası Suriyeli mülteci kadınlarla 2023 yılında yapılan derinlemesine, yüz yüze görüşmeleri kullanmıştır. Bulgular, yetişkin eğitiminin Suriyeli mülteci kadınlara duygusal iyileşme ve kişilerarası bağlantı için bir alan sunduğunu göstermektedir. Sosyal destek ve yapılandırılmış öğrenme yoluyla mülteciliğin zorluklarını aşmak için bir platform görevi görmüştür. Zaman içinde kadınlar tecrübelerini dil yetkinliği, ekonomik katkı ve kültürel adaptasyon ile ilişkilendirmiştir. Aidiyet ve güçlenme, kadınlar kendilerini güvende hissettiklerinde, tanındıklarında ve dahil edildiklerinde ortaya çıkan sonuçlardır. Düşünme, etkileşim ve süreklilik için alan sağlayan eğitimler, kadınların kimliklerini yeniden yorumlamalarına, güven inşa etmelerine olanak tanır. Kadınlar karar alma süreçlerinde sorumluluk almaya teşvik edildiklerinde, hem kişisel hem de sosyal alanlarda daha fazla etkinlik göstermeye başlarlar. Yetişkin eğitimi, kadınların yaşadıkları gerçeklikler ve sosyal bağlamlarla uyumlu olduğunda fark yaratır.
Özet (Çeviri)
The war in Syria, which began in 2011, has led to one of the most significant refugee crises in recent history. By hosting the world's largest Syrian refugee population, Turkey faces broad social and economic impacts. Refugees face numerous challenges, including limited access to basic services, psychological stress and difficulties adapting to a new environment. Women refugees encounter additional hardships due to historical gender-based inequalities. This study investigates how adult education shapes the experiences of Syrian refugee women. The qualitative study used in-depth, face-to-face interviews conducted in 2023 with Syrian refugee women aged 24–52 who engaged in adult education programs in Turkey within the last three years. Findings indicate that adult education offered Syrian refugee women a space for emotional recovery and interpersonal connection. It served as a platform to navigate the challenges of displacement through social support and structured learning. Over time, women linked their participation to greater linguistic competence, enhanced economic participation and deeper cultural adaptation. Belonging and empowerment are outcomes that occur when women feel safe, recognized and included. Educational programs that provide space for reflection, interaction and continuity allow women to reinterpret their identity and build confidence. When women are encouraged to have responsibility in decision-making processes, they begin to show more agency in both personal and social spheres. Adult education makes a difference when it is aligned with women's lived realities and social contexts.