From drawings to feelings: Exploring the relationship between children's family drawings, attachment and emotion regulation
Çizimlerden duygulara: Çocukların aile çizimlerinin, bağlanma ve duygu düzenlemeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 958318
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER KAFESCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çocukların aile çizimleri bağlanma ile sıkça ilişkilendirilmektedir, ancak duygu düzenlemenin bu ilişkide nasıl bir yeri olduğu konusundaki çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışma, çocukların duygu düzenleme kapasiteleri ve bağlanma ilişkilerinin aile çizimlerinde çıkan temalarda nasıl yer bulduğunu incelemeyi hedeflemiştir. Çalışmaya 6-12 yaş aralığında 86 çocuk ve anneleri katılmıştır. Bağlanma güvenlikleri ve prototipleri çocuklar tarafından tamamlanan hikaye tamamlama testi (HKT) ile duygu düzenleme kapasiteleri ise anneleri tarafından doldurulan duygu düzenleme ölçeği (DDÖ) ile ölçülmüştür. Çocukların aile çizimleri küresel değerlendirme ölçekleri (canlılık/yaratıcılık, aile gururu/mutluluk, savunmasızlık, duygusal uzaklık/izolasyon, gerginlik/öfke, rol değişimi, tuhaflık/disosiasyon, küresel patoloji) ile puanlanmıştır. Yapılan analizlerde cinsiyet, yaş ve bilişsel zeka kontrol edilmiştir. Çalışmada bağlanma güvensizliği ile çocukların aile çizimlerinde çıkan rol değişimi teması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur, ancak diğer bağlanma ve duygu düzenleme değişkenleri ve çocukların çizimlerinden elde edilen temalar arasında bir ilişki bulunamamıştır. Elde edilen bulgular, çizimlerin bağlanma ilişkisine yönelik bazı ipuçlarını içerdiğini ancak duygu düzenlemeye yönelik bilgi sunmadığını göstermiştir. Çalışmanın bulguları ve sınırlılıkları değerlendirilmiş, gelecekteki araştırmalar ve klinik uygulamalara potansiyel katkısı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Children's family drawings are commonly associated with attachment, however research on how emotion regulation plays a role in this relationship is quite limited. This study aimed to investigate how children's emotion regulation capacities and attachment are reflected in the themes that emerge in their drawings. A total of 86 children aged between 6 to 12 and their mothers participated in this study. Children's attachment security and prototypes were assessed by the Attachment Story Completion Task (ASCT) completed by the children, whereas their emotion regulation capacities were obtained from the Emotion Regulation Checklist (ERC) completed by their mothers. The family drawings were rated based on Global Rating Scales (vitality/creativity, family pride/happiness, vulnerability, emotional distance/isolation, tension/anger, role reversal, bizarreness/dissociation, and global pathology). Gender, age, and intelligence were controlled in the analyses. Findings showed that attachment insecurity and role reversal theme in the family drawings had a significant relationship, however the other family drawing themes did not show a significant relationship with the attachment and emotion regulation variables. The study's findings and limitations are evaluated and suggestions for future research and clinical practice are discussed.