Ofis iç mekânlarında mekânsal kendileme davranışının iş motivasyonu üzerindeki etkisi
The relationship between spatial appropriation and work motivation in office interiors
  1. Tez No: 958321
  2. Yazar: LAÇİN BERKE KABULCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDAY TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
İş motivasyonu çalışanların performansı, iş tatmini ve genel refahı üzerinde oldukça etkili bir faktördür. Ancak, iş motivasyonunu etkileyen faktörler üzerine pek çok araştırma yapılmasına rağmen; çalışanların çalışma alanlarını sahiplenmesi ile beraber bu alanları kendileme davranışı göstermelerinin iş motivasyonları ile olan ilişkisi yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışmada, ofis iç mekanlarında kendileme davranışı ve bu davranışın çalışanların iş motivasyonu üzerindeki etkisi incelenirken, bir yandan da bu ilişkiyi etkileyen faktörler analiz edilmiştir. Bu bağlamda araştırma, kendileme davranışı ve iş motivasyonu arasındaki ilişkiyi inceleyen ve bu ilişkiyi etkileyen faktörleri analiz eden iki temel araştırma sorusu etrafında yapılandırılmıştır. Bu soruları ele almak için nicel bir araştırma yöntemi kullanılmış ve kesitsel model benimsenmiştir. Araştırmanın evrenini 2024-2025 akademik yılında İstanbul'daki 44 vakıf üniversitesinde görev yapan akademisyenler oluştururken, örneklemini İstanbul Gedik Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi'nde tam zamanlı olarak çalışan 35 öğretim üyesi oluşturmaktadır. Hedef kitleden hızlı ve uygun maliyetli veri toplamayı kolaylaştırmak için bir tür rastgele örnekleme yöntemi olan kolayda örnekleme kullanılmıştır. Çalışmada araştırmacılar tarafından geliştirilen 56 soruluk bir anket formu kullanılmıştır. Anket formunda, katılımcılardan demografik bilgilerin ve çalışma ortamına dair verilerin toplandığı ilk kısmın ardından, kendileme davranışı ve iş motivasyonu arasındaki ilişkiyi ölçmek amacıyla her birinde 7'şer sorunun bulunduğu beş faktörlü anket çalışması yapılmıştır. Bu çalışma için toplanan veriler tanımlayıcı istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, ofis iç mekanlarında gerçekleştirilen kendileme davranışının iş motivasyonunda önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Özellikle, bireyin çalışma ortamındaki kişisel alanının yeterliliği, çalışma alanını seçebilme noktasında özerkliği ve çalışma alanında hissettiği aidiyet duygusunun, bireyin iş tatminini ve üretkenliğini etkileyen kilit faktörler olarak ortaya çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Work motivation is a very effective factor on employees' performance, job satisfaction and general well-being. However, although many studies have been conducted on the factors affecting work motivation; the relationship between employees' ownership of their workspaces and their spatial appropriation behavior and work motivation has not been investigated sufficiently. In this study, spatial appropriation behavior in office interiors and the effect of this behavior on employees' work motivation were examined, while the factors affecting this relationship were analyzed. In this context, the research was structured around two basic research questions examining the relationship between spatial appropriation behavior and work motivation and analyzing the factors affecting this relationship. To address these questions, a quantitative research method was used and a cross sectional model was adopted. The universe of the study consisted of academicians working at 44 foundation universities in Istanbul in the 2024-2025 academic year, while the sample consisted of 35 full-time faculty members working at the Faculty of Architecture and Design at Istanbul Gedik University. Convenience sampling, a type of random sampling method, was used to facilitate rapid and cost-effective data collection from the target audience. A 56-question survey form developed by the researchers was used in the study. After the first part of the survey form, where demographic information and data about the work environment were collected from the participants, a five-factor survey study with 7 questions each was conducted to measure the relationship between spatial appropriation behavior and work motivation. The data collected for this study were analyzed using descriptive statistical methods. The findings reveal that spatial appropriation behavior in office interiors plays an important role in work motivation. In particular, the adequacy of the individual's personal space in the work environment, the autonomy of choosing the work area, and the sense of belonging felt in the work area are seen as key factors affecting the individual's job satisfaction and productivity.