The effect of ESG factors on corporate financial performance
ESG faktörlerinin kurumsal finansal performans üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 958373
  2. Yazar: RAYAN SYED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR ANIL KÜÇÜKGÖDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez, işletmeler ve yatırımcılar sürdürülebilir ve sorumlu uygulamalar için artan baskılara yanıt verdikçe giderek daha önemli hale gelen bir konu olan Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ÇSY) uyumluluğunun kurumsal finansal performansla nasıl ilişkili olduğunu araştırmaktadır. Araştırma, ÇSY faktörlerinin kârlılık, öz sermaye getirisi (ROE) ve sermaye yapısı gibi temel finansal sonuçları nasıl şekillendirdiğini, sektörler ve bölgeler arasındaki farklılıklara dikkat ederek incelemektedir. Çalışma, ÇSY uyumluluğunun etkisini değerlendirmek için birkaç yıl boyunca panel veri analizi uygulayarak nicel araştırma tasarımını kullanmaktadır. Sonuçlar, güçlü ÇSY uygulamaları ile daha iyi finansal performans arasında net bir pozitif bağlantı olduğunu göstermektedir, ancak bu ilişkinin gücü hangi ÇSY unsurlarının söz konusu olduğuna ve şirketlerin nerede faaliyet gösterdiğine bağlı olarak değişmektedir. Çevresel çabalar kârlılığı artırma eğilimindedir, iyi yönetişim finansal istikrarı destekler ve sosyal faktörlere gösterilen özen paydaş ilişkilerini güçlendirir ve güven oluşturur. Bu araştırma, sağlam ampirik kanıtlar sunarak, ÇSY'nin kurumsal sonuçları nasıl etkilediğine dair giderek artan çalışmalara katkıda bulunmaktadır. Ayrıca, hem finansal çıkarlara hem de daha geniş etik sorumluluklara hizmet eden çok yönlü ÇSY stratejilerine duyulan ihtiyacın altını çizerek iş dünyası liderleri, politika yapıcılar ve yatırımcılar için pratik rehberlik sağlamaktadır. Sonuç olarak bu tez, ÇSY uyumluluğunun sadece riskleri yönetmek için değil, aynı zamanda uzun vadede önemli bir itici güç olarak stratejik önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how Environmental, Social, and Governance (ESG) compliance relates to corporate financial performance, an issue that has become increasingly important as businesses and investors respond to growing pressures for sustainable and responsible practices. The research looks at the ways ESG factors shape key financial outcomes such as profitability, return on equity (ROE), and capital structure, with attention to differences across industries and regions. The study uses quantitative research design, applying panel data analysis over several years to assess the impact of ESG compliance. The results show a clear positive link between strong ESG practices and better financial performance, though the strength of this relationship varies depending on which ESG aspects are involved and where the companies operate. Environmental efforts tend to boost profitability, good governance supports financial stability, and attention to social factors strengthens stakeholder relationships and builds trust. By offering solid empirical evidence, this research adds to the growing body of work on how ESG affects corporate outcomes. It also provides practical guidance for business leaders, policymakers, and investors, underlining the need for well-rounded ESG strategies that serve both financial interests and broader ethical responsibilities. Ultimately, this thesis highlights the strategic importance of ESG compliance, not only to manage risks but also as a key driver of long-term growth. The findings suggest that companies adopting sustainable practices are better positioned for success in today's increasingly complex business environment.