Finansal raporlama kalitesini etkileyen faktörler
Factors affecting financial reporting quality
- Tez No: 965742
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Finansal raporlama kalitesi (FRK), finansal raporların ekonomik karar almada gerekli olan bilgileri doğru, güvenilir ve şeffaf bir şekilde yansıtması olarak tanımlanabilir. FRK, piyasaların etkin bir şekilde işlemesi, yatırımcıların güven duygusunun arttırılması ve kurumsal şeffaflığın oluşturulması için öne çıkan bir unsurdur. Bu çalışmada FRK üzerinde firmanın yapısal özelliklerinin ve sürdürülebilirliğin etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda iki ayrı model oluşturulmuştur. Firmanın yapısal özelliklerinin etkisinin araştırıldığı Model 1 için 2002-2021 döneminde 78 ülkede faaliyet gösteren firmalardan toplam 368.852 firma-yılı gözlemi kullanılmıştır. Firmanın yapısal özellikleri olarak firma büyüklüğü, kaldıraç ve kârlılık ele alınmıştır. Sürdürülebilirliğin bir göstergesi olan çevresel, sosyal ve kurumsal yönetimin (ESG) etkisinin araştırıldığı Model 2 için ise 2002-2021 döneminde 66 ülkede faaliyet gösteren 51.606 firma-yılı gözlemi kullanılmıştır. Her iki modelde de FRK'nin ölçümünde ana vekil olarak Kothari vd. (2005) modeli kullanılmıştır. Ampirik modellerin tahmininde Driscoll-Kraay Tahmincili sabit etkiler panel regresyonu kullanılmıştır. Model 1'in analiz sonucuna göre FRK üzerinde firma büyüklüğünün pozitif, kaldıraç ve ROA'nın ise negatif ve istatistiksel olarak anlamlı etkisi olduğu bulunmuştur. Bu sonuca göre firmanın büyüklüğü arttıkça FRK'si de artmakta, kaldıraç oranı ve ROA'sı arttıkça FRK'si azalmaktadır. Büyük ölçekli firmalar, şeffaflığa, güvenilirliğe ve paydaş beklentilerine daha fazla önem vermektedir. Diğer taraftan kaldıraç oranı yüksek olan firmaların daha fazla finansal baskı altında olması nedeniyle kazanç yönetimi uygulamalarına daha fazla başvurabileceği belirlenmiştir. Aynı şekilde kârlılığı yüksek olan firmaların ise finansal performanslarını paydaşların daha sürdürülebilir olarak değerlendirmesi için finansal raporlarını manipüle etme eğiliminde olabileceği tespit edilmiştir. Model 2 analiz sonucuna göre ise ESG'nin FRK üzerinde pozitif ve istatistiksel anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Daha yüksek ESG skoruna sahip firmaların FRK'sinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu sonuç sürdürülebilirlik ilkelerinin ve toplumsal sorumlulukların iş dünyasının temel bir parçası haline gelmesinin, finansal bilgi sunumlarının güvenilirliği ve şeffaflığı açısından kritik öneme sahip olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın bulguları farklı kurumsal yapı ve ülke örneklemlerini içeren geniş çaplı veri setiyle analiz yapması açısından literatüre evrensel düzeyde önemli katkılar sağlamaktadır. Bunun yanı sıra düzenleyici kurumlar, politika yapıcılar, denetim otoriteleri ve yatırımcıların kararlarına yön verecek nitelikte çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Financial reporting quality (FRQ) can be defined as the extent to which financial reports accurately, reliably, and transparently reflect information necessary for economic decision-making. FRQ plays a key role in enabling efficient markets, enhancing investor trust, and establishing corporate transparency. This study aimed to investigate the influence of firm structural characteristics and sustainability on FRQ. To this end, two distinct models were developed. Model 1, which examined the impact of firm structural characteristics, utilized a total of 368,852 firm-year observations from companies operating in 78 countries during the period 2002-2021. Firm size, leverage, and profitability were selected as the firm structural characteristics. Model 2, which investigated the effect of Environmental, Social, and Governance (ESG) factors as a sustainability indicator, employed 51,606 firm-year observations from companies operating in 66 countries during the period 2002-2021. In both models, FRQ was primarily proxied by the Kothari et al. (2005) model. The empirical models were estimated using Driscoll-Kraay Estimator with fixed effects panel regression. The analysis of Model 1 revealed that firm size had a positive and statistically significant impact on FRQ, whereas leverage and ROA exhibited negative and statistically significant effects. These results suggest that FRQ tends to increase with firm size, but decrease with higher leverage and ROA. Larger firms appear to place greater emphasis on transparency, reliability, and stakeholder expectations. Conversely, firms with higher leverage may be more inclined to engage in earnings management practices due to increased financial constraints. Similarly, highly profitable firms may be more prone to manipulating their financial reports in an attempt to present their financial performance as more sustainable to stakeholders. The results of the Model 2 analysis indicate that ESG has a positive and statistically significant effect on FRQ. Firms with higher ESG scores are found to have higher FRQ. This result underscores the critical role of embedding sustainability principles and social responsibilities into the core structure of the business world in enhancing the reliability and transparency of financial information disclosures. These findings contribute to the literature at a global scale through the analysis of a large and diverse dataset encompassing various corporate structures and national contexts. Moreover, the study offers valuable insights to inform decisions made by regulatory agencies, policymakers, auditing authorities, and investors.