Leveraging generative AI to enhance sixth graders' scientific argumentation quality on the greenhouse effect topic
Üretken yapay zekanın altıncı sınıf öğrencilerinin sera etkisi konusundaki bilimsel argümantasyon kalitesini artırmadaki rolünün incelenmesi
- Tez No: 958374
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTLU ŞEN AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu vaka çalışmasının amacı Argüman Tabanlı Sorgulayıcı Araştırma (ATSA) öğretim modeline dayalı olarak tasarlanan ve üretici yapay zeka entegrasyonu içeren bir öğrenme modülünün, sera etkisi bağlamında altıncı sınıf öğrencilerinin yazılı bilimsel argüman kalitesine ve bu deneyime ilişkin algılarına nasıl katkı sağladığını araştırmaktır. Çalışmaya beş başarılı altıncı sınıf öğrencisi katılmış ve öğrenme modülü, üç hafta boyunca art arda uygulanan üç oturumda gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin yazılı bilimsel argümanları, chatbot etkileşimleri ve öğrenme modülüne ilişkin yazılı görüşleri veri olarak toplanmış ve içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular, sohbet robotunun verdiği geri bildirim ve rehberliğin, özellikle iddia, kanıt ve gerekçelerin geliştirilmesinde, yazılı argüman kalitesini artırdığını ortaya koymuştur. Katılımcılar başlangıçta karmaşık yanıtları yorumlamakta zorlansalar da, sohbet robotu genel olarak bağlama uygun ve destekleyici yanıtlar üretmiştir. Katılımcılar konuya dair anlayışlarının arttığını ve yeni bilgiler edindiklerini bildirmiştir. Okulun yetersiz teknolojik altyapısından kaynaklanan sınırlamalar nedeniyle küçük bir örneklemle yürütülen bu çalışma, bireysel yazılı argümantasyona odaklanmıştır. Bu durum, sohbet robotunun etkililiğine dair derinlemesine bağlamsal içgörüler sunarken, elde edilen bulguların daha geniş gruplara genellenebilirliğini sınırlamıştır.
Özet (Çeviri)
This case study aimed to explore how a learning module designed based on the Argument-Driven Inquiry (ADI) instructional model with generative AI integration facilitated sixth-grade students' written scientific argument quality in the context of the greenhouse effect, their interaction with the chatbot, and their perceptions of this experience. Conducted after school hours at a public middle school in Mersin, Turkey, the study involved five high-achieving sixth-grade students over three weekly 120-minute sessions. During each session, participants investigated different aspects of the greenhouse effect results, engaging in various simulations, text materials, and chatbot interactions to form their scientific arguments. Data, including participants' written scientific arguments, chatbot conversation logs, and perception forms, were analyzed using content analysis to assess argument quality and participant experiences. Findings showed that the chatbot's feedback and guidance improved argument quality, particularly in refining claims, evidence, and reasoning. Although participants initially struggled with interpreting complex responses, the chatbot generally produced contextually appropriate responses. Participants reported enhanced topic understanding and new knowledge acquisition. Due to technological limitations at the school, the small sample size led the study to focus on individual written argumentation, offering deep insights into chatbot efficacy while limiting the transferability of findings to larger populations.