Protein kaynağı olarak tam yağlı soya ununun tilapia (oreochromis niloticus) yavrularının büyüme performansına etkileri
The Effects of using full-fat soybean meal as a protein source on growth performance of tilapia (o. nilotius) fry
- Tez No: 95840
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURTAZA ÖLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PROTEİN KAYNAĞI OLARAK TAM YAĞLI SOYA UNUNUN TİLAPİA (Oreochromis niloticus) YAVRULARININ BÜYÜME PERFORMANSINA ETKİLERİ Gökhan SEYHAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Murtaza ÖLMEZ Bu çalışmada, %30 ham protein ve 3000 kcal /kg sindirilebilir enerji içerecek şekilde balık ununa dayalı olarak hazırlanan kontrol yemi ve bu yemdeki balık unu proteininin %15, %30, %45,%60 ve %75 'ini karşılayacak şekilde tam yağlı soya kullanarak hazırlanan izonitrojenik ve izokalorik deneme yenileriyle Oreochromis niloticus yavrularım 90 gün süreyle beslemenin ; büyüme, yem değerlendirme oram, protein etkinlik oram, kondüsyon faktörü, hepatosomatik indeks, vücut kompozisyonu ve yaşama oranına etkileri araştırılmıştır. Yavru tilapialar için en iyi büyüme oram kontrol grubu yemiyle elde edilmiştir. Rasyon proteininde tam yağlı soya oranının artması ; büyümede, protein etkinlik oranında azalmaya, yem değerlendirme oranında ise artışa neden olmuştur. 2000, 47 Sayfa ANAHTAR KELİMELER : Oreochromis niloticus, yavru balık, büyüme performansı, yem değerlendirme oram, protein etkinlik oram, kondüsyon faktörü, hepatosomatik indeks, vücut kompozisyonu, yasama oranı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters of Science Thesis THE EFFECTS OF USING FULL-FAT SOYBEAN MEAL AS A PROTEIN SOURCE ON GROWTH PERFORMANCE OF TILAPIA (Oreochromis niloticus ) FRY Gökhan SEYHAN University of Ankara Graduate School of Aplied Sciences Department of Fisheries Advisor :Asst Prof. Dr. Murtaza ÖLMEZ In this study, the control diet which was prepared on the basis of fishmeal in a way that it will contain 30% raw protein and digestible energy of 3000 kcal/kg and the effects of feeding Oreochreomis niloticus juveniles for 90 days with isonitrogeneous and isocaloric trial meals which was prepared by using full fat soybean in a way to meet the levels of this dieatary protein namely 15%, 30%, 45%, 60% and 75% on growth performance, feed conversion ratio, protein efficiency rate, condition factor, hepasomatic index, body composition and living ratio was explored. The highest growth rate was achieved on tilapia juveniles with the feeding by control diet. Increase of the the full fat soybean caused decrease in growth rate and protein efficiency rate and caused increase in feed conversion ratio. 2000, 47 Pages KEYWORDS : O. niloticus, fry, growth performance, feed conversion ratio, protein efficiency rate, condition factor, heposomatic index, body composition, living ratio.