Comparing Sakurahime and Yotsuya Kaidan by the 19th century Kabuki Playwright Tsuruya Nanboku IV
19. yüzyıl kabuki oyun yazarı Tsuruya Nanboku IV'ün Sakurahime ve Yotsuya Kaidan oyunlarının karşılaştırılması
- Tez No: 958397
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, Eastern Linguistics and Literature, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez, 19. yüzyıl Edo kabuki tiyatrosundaki kadın karakterlerin evrimini, Tsuruya Nanboku IV'ün (1755-1829) Sakurahime Azuma Bunshō ve Tōkaidō Yotsuya Kaidan adlı iki oyunu üzerinden karşılaştırmalı bir analizle incelemektedir. Başlangıçta dönemin toplumsal değişimlerinin kabuki tiyatrosundaki kadın figürler aracılığıyla izlenip izlenemeyeceği sorusuyla yola çıkan çalışma, bu oyunların farklı derecelerde ilgi görmesini kadın karakterlerin farklılıklarıyla açıklamaya odaklanarak daraltılmıştır. Oyunlar, Edo döneminin sonlarındaki sosyo-kültürel bağlamda ele alınmış; kaidan edebi türünün kabuki tiyatrosu üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma, Nanboku'nun yarattığı Prenses Sakura karakterinin, daha radikal ve kalıcı bir figür olan Oiwa'nın öncüsü olduğunu öne sürmektedir. Analiz, Nanboku'nun kadın arketipleriyle yaptığı deneylerin, hem seyirci beklentilerini hem de daha geniş kültürel değişimi yansıttığını; Oiwa'nın kişisel ve yıkıcı intikamının ise Yotsuya Kaidan'ın kalıcı etkisinde belirleyici rol oynadığını ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the evolution of female characters in 19th century Edo kabuki through a comparative analysis of two plays by Tsuruya Nanboku IV (1755-1829): Sakurahime Azuma Bunshō and Tōkaidō Yotsuya Kaidan. Initially motivated by the question of whether social changes of the era could be traced through kabuki's female figures, the research narrows its focus to investigate how differing portrayals of women may explain the varying popularity of these plays. By situating the plays within the socio-cultural context of late Edo Japan and examining the influence of the kaidan genre, the study argues that Nanboku's character Princess Sakura served as a precursor to the more radical and enduring figure of Oiwa. The analysis suggests that Nanboku's evolving experimentation with female archetypes reflects both audience expectations and a broader cultural shift, culminating in Oiwa's uniquely personal and destructive revenge—a major factor in the lasting impact of Yotsuya Kaidan.