The tone change in earnings conference calls as ESG disclosures become mandatory
Zorunlu ESG açıklamalarıyla birlikte kazanç duyuru toplantılarında ton değişimi
- Tez No: 958401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ERHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÇOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez, çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) konularında zorunlu açıklama düzenlemelerinin, şirketlerin kazanç açıklama toplantılarındaki (ECC) iletişim tonunu etkileyip etkilemediğini incelemektedir. 95 ülkedeki 16.327 firmadan alınan büyük bir küresel transkript panelinin kullanıldığı çalışmada (2005–2024), tonlamayı ölçmek için gelişmiş doğal dil işleme araçları kullanılmıştır: FinBERT-Tone modeli cümle düzeyinde duyguyu (olumlu, nötr, olumsuz) belirlerken, FinBERT-ESG ve ESG-BERT modelleri çevresel, sosyal ve yönetişim içeriklerini sınıflandırmaktadır. Her ECC metninden ESG ile ilgili en olumlu cümle seçilerek ESG_Tone_max, E_Tone_max, S_Tone_max ve G_Tone_max göstergeleri oluşturulmuştur. Farklılaştırılmış-etkiler (Difference-in-Differences) yöntemiyle, ESG düzenlemesi getiren ülkelerdeki firmalar (tedavi grubu) ile bu tür zorunluluk bulunmayan ülkelerdeki firmalar (kontrol grubu) karşılaştırılmıştır. Analizlerde firma, yıl ve sektör-yıl sabit etkileri kontrol edilmiştir. Sonuçlar, sosyal tonun (S_Tone_max) ESG düzenlemeleri sonrasında anlamlı biçimde arttığını, çevresel ve yönetişim tonlarında ise belirgin bir değişim olmadığını göstermektedir. Genel ESG tonu (ESG_Tone_max) hafifçe artmakta, ancak bu etki model duyarlılığına bağlıdır. ESG performansı yüksek firmalar daha olumlu bir dil kullanmaktadır. Bu çalışma, NLP ve nedensel çıkarımı birleştirerek, düzenlemelerin yalnızca şirketlerin neleri ifşa ettiğini değil, aynı zamanda ESG hakkında nasıl konuştuklarını da etkilediğini göstererek kurumsal iletişim ve sürdürülebilirlik literatürünü zenginleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates whether mandatory Environmental, Social, and Governance (ESG) disclosure regulations influence the tone of corporate communication during earnings conference calls (ECCs). Using a large global panel of transcripts from 16,327 firms across 95 countries (2005–2024), the study employs advanced natural language processing tools to quantify tone. Specifically, FinBERT-Tone is used to detect sentence-level sentiment (positive, neutral, negative), while FinBERT-ESG and ESG-BERT models classify ESG-related content across environmental, social, and governance dimensions. For each ECC, the most optimistic ESG-related sentence is extracted to construct ESG_Tone_max, E_Tone_max, S_Tone_max, and G_Tone_max indicators. A Difference-in-Differences (DiD) approach compares tone changes in firms from countries with ESG mandates (treatment group) to those without (control group), while controlling for firm, year, and sector-year fixed effects. Results indicate a statistically significant increase in social tone (S_Tone_max) following ESG mandates, whereas environmental and governance tones show no robust change. Overall ESG tone improves slightly but is sensitive to model specification. Firms with stronger ESG performance consistently use more positive ESG language. This study bridges NLP and causal inference to show that regulation affects not only what firms disclose but also how they speak about ESG, enriching the literature on corporate communication and sustainability.