Green deal regulations and readiness of e-commerce companies in textile and footwear sector in Türkiye
Yeşil mutabakat ve türkiye'de tekstil ve ayakkabı sektöründeki e-ticaret firmalarının hazırlık durumu
- Tez No: 958408
- Danışmanlar: PROF. ARZU TEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Günümüzde sürdürülebilirlik sadece çevre politikalarının değil, aynı zamanda ekonomik ve politik konular için de kritik bir öneme sahip olmuştur ve birçok yeni regülasyonlar yada teşvikler hazırlanmıştır. Avrupa Birliği tarafından 2019 yılında açıklanan Yeşil Mutabakat, bu gelişmeler içerisinde en kapsamlı örneklerinden biri olmuştur. Özellikle Avrupa Birliği ile ticari ilişkisi bulunan ülkelerdeki firmaları ve kuruluşları doğrudan etkilemektedir. Hem coğrafi konumu gereği hem de poltik ilişkileri sebebiyle Türkiye de etkilenen bu ülkeler arasında yer almaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de faaliyet gösteren ayakkabı ve tekstil sektöründeki e-ticaret firmaların bu çevre konularına yönelik farkındalık ve hazırlık düzeylerini incelemektedir. Anket çalışması yapılan bu çalışmada, firmaların Yeşil Mutabakat ve ilgili düzenlemelere ilişkin bilgi düzeyleri, stratejik planlamaları ve uygulamaya geçebilme hazırlık durumlarını ölçmeyi hedeflemiştir ve elde edilen veriler ışığında yapılan analizler, birçok firmanın sürdürülebilirlik alanında yeterli bilgiye sahip olmadığını, hazırlık anlamında da yetersiz seviyede olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma, Yeşil Mutabakat'ın ihracat yapan firmalar üzerindeki etkilerini anlamaya yönelik literatüre katkı sunarken, karar vericiler için çıkarımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, sustainability has become critical not only for environmental policies but also for economic and political issues, and many new regulations or incentives have been prepared. The Green Deal announced by the European Union in 2019 has been one of the most comprehensive examples of these developments. The regulaton directly affects companies and organizations in countries that have commercial relations with the European Union. Türkiye is among these countries affected due to both its economic and geographical location and political relations with the EU. This study examines the awareness and readiness levels of e-commerce companies operating in the footwear and textile sectors in Türkiye regarding these environmental issues. This study aims to assess the companies' knowledge levels, strategic planning and readiness to implement the Green Deal and related regulations. The study uses primary data collected via a survey. Data analyses reveal that many companies do not have sufficient knowledge in the field of sustainability and aren't sufficiently prepared to comply with The EU Green Deal strategeically and operatonally. This study contributes to the literature on understanding the effects of the Green Deal on e-exporting companies and provides implications for decision makers.