Examining higher education students' cognitive load and flow in 2D and 3D metaverse learning environments
Yükseköğretim öğrencilerinin 2 boyutlu ve 3 boyutlu metaverse öğrenme ortamlarındaki bilişsel yük ve akışlarının incelenmesi
  1. Tez No: 958409
  2. Yazar: EMRE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışma, açıklayıcı sıralı karma yöntem desenini kullanarak, aynı derslere 2 boyutlu (n = 38) veya 3 boyutlu (n = 43) masaüstü sanal gerçeklik tabanlı metaverse öğrenme ortamlarında katılan yükseköğretim öğrencilerinin bilişsel yük ve akış deneyimlerini incelemektedir. Nicel veriler bilişsel yük ve akış ölçekleriyle; nitel veriler ise açık uçlu sorular ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Sonuçlar, içsel bilişsel yük açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu ve 3 boyutlu ortamın daha yüksek içsel bilişsel yüke neden olduğunu göstermiştir. Ancak gruplar arasında dışsal yük, etkili yük ve akış düzeylerinde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Tematik analiz; etkileşim, simülasyonlar, etkileyici görseller ve iş birlikçi görevlerin bilişsel yükün optimize edilmesine yardımcı olduğunu ve akışı artırdığını ortaya koymuştur. Öte yandan teknik sorunlar, sözel ders anlatımı, dikkat dağıtıcı dijital unsurlar ve görsel karmaşıklık bilişsel aşırı yüklenmeye ve akışın azalmasına neden olmuştur. 3 boyutlu grupta bilişsel aşırı yüklenmenin temel nedeni teknik sorunlarken; etkileyici görseller, gerçekçilik ve ortamda bulunma hissi bilişsel yükün optimize edilmesini ve akışın desteklenmesini sağlamıştır. 2 boyutlu grupta ise, sözel anlatım tarzı, yüz yüze etkileşim eksikliği ve teknik problemler bilişsel aşırı yüklenmeyi artırırken; görsel simülasyonlar, sadelik ve iş birliğine dayalı etkinlikler daha verimli bilişsel işlemeyi kolaylaştırmış ve akışı desteklemiştir. Bu çalışma, metaverse tabanlı eğitimde öğretim stratejileri, etkileşim, iş birliği ve teknik güvenilirliğin önemini vurgulamaktadır. Bilişsel yükü optimize edici ve akışı destekleyici faktörler ve araştırma önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
By using an explanatory sequential mixed-methods design, this study examines the cognitive load and flow experiences of higher education students who attended the same lectures in either a 2D (n = 38) or 3D (n = 43) desktop virtual reality (DVR)-based metaverse learning environment. Quantitative data were collected through the cognitive load scale and flow scale; the qualitative data were collected via reflection forms and semi-structured interviews. Results indicated a statistically significant difference in intrinsic cognitive load, and the 3D environment caused higher intrinsic cognitive load. However, no significant differences were found in extraneous load, germane load, and flow of groups. Thematic analysis indicated that interactivity, simulations, immersive visuals, and collaborative tasks helped optimize cognitive load and enhanced flow. However, technical difficulties, verbal lecture style, digital distractions, and visual complexity caused cognitive overload and decreased flow. In the 3D group, technical issues were the primary reason for cognitive overload, while immersive visuals, realism, and presence supported cognitive load optimization and flow. In contrast, in the 2D group, cognitive overload increased due to verbal lecture style, lack of face-to-face interaction, and technical limitations, while the use of visual simulations, simplicity, and collaborative activities facilitated more efficient cognitive processing and supported flow. In metaverse-based education, the study emphasizes the significance of instructional strategies, collaboration, interaction, and technical reliability. Recommendations and future research are provided to optimize cognitive load and support flow in metaverse-based education.