Unpaid domestic labor, gender and career
Ücretsiz ev içi emek, zihinsel yük, cinsiyet ve kariyer
  1. Tez No: 958410
  2. Yazar: IRAZ BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA UMUT KUZUBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki beyaz yaka çalışanlar arasında karşılıksız bakım emeği ve zihinsel yükün dağılımını, algılanış biçimini ve kariyer üzerindeki etkilerini incelemektedir. 12 ilde gerçekleştirilen ve 2.104 katılımcıdan oluşan bir hanehalkı anketine dayanan analiz, fiziksel ve bilişsel ev içi görevleri kapsayan kapsamlı bir envanteri temel almaktadır. Regresyon analizlerinde Ortalama En Küçük Kareler (OLS) yöntemi kullanılmıştır. Bulgular, hem algılanan hem de fiili bakım emeği ve zihinsel yük açısından cinsiyet temelli eşitsizlikler olduğunu ortaya koymaktadır. Bu yük, kadınlar için özellikle evlilik ve ebeveynlik sonrasında artmaktadır. Erkeklerin algıladıkları fiziksel ve zihinsel yükler, üstlendikleri gerçek sorumluluklara kıyasla anlamlı ölçüde daha düşüktür; bu durum farkındalığın sınırlı olduğunu göstermektedir. Bakım emeği ve zihinsel yükün eşit olmayan dağılımı, kadınların kariyer yaşamını doğrudan etkileyen önemli bir unsur olup, terfileri reddetme olasılığını artırmaktadır. Bulgular ayrıca, evlilik ve ebeveynliğin kadınların ev içi sorumluluklar nedeniyle işten ayrılma olasılığını anlamlı biçimde yükselttiğini göstermektedir. Son olarak, bilişsel empatinin daha yüksek farkındalık ve ev içi görevlerde daha adil bir iş bölümü ile ilişkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study investigates the distribution, perception, and career implications of unpaid care work and mental load among white-collar employees in Turkey. Using data from a household survey conducted across 12 provinces and comprising 2,104 respondents, the analysis draws on a comprehensive inventory of physical and cognitive domestic tasks. Ordinary Least Squares regression models were applied. The results reveal gender disparities in both perceived and actual care and mental responsibilities, with the burden intensifying for women after marriage and parenthood. Men's perceived physical and mental burdens are notably lower than the actual responsibilities they undertake, indicating a limited level of awareness. The unequal distribution of care work and mental load is found to be an essential factor that influences women's professional lives by increasing the likelihood of refusing promotions. The results showed that marriage and parenthood significantly increased the likelihood of quitting their jobs due to housework responsibilities for women. Lastly, cognitive empathy is linked to higher awareness and more equitable task-sharing within the household.