Theater play beyond text and performance
Metin ve performansın ötesinde tiyatro oyunu
- Tez No: 958411
- Danışmanlar: PROF. DR. NURBAY IRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tiyatro oyunları, geleneksel olarak yazılı metinleri ya da performanslarıyla ilişkilendirilir. Günlük dilde sıkça“Bir oyun okuyorum”ya da“Bir oyuna gidiyorum”gibi ifadeler kullanırız. Ancak tiyatro oyunlarını metin ya da performansla tanımlamak bazı kavramsal sorunlara yol açar. Metin bir nesnedir; performans ise bir olaydır. Bu iki unsur farklı ontolojik kategorilere ait olduğundan, birinin diğerinin yerine geçmesi kavramsal açıdan sorunludur. Bir oyun hem yazılı metni hem de sahne performansını içerir; ancak bu iki unsurun hiçbiri onu tam olarak tanımlayamaz. Bir oyunun metni üzerine konuşurken“metin”ve“oyun”kavramları birbirinden ayrılabilir; benzer şekilde, bir oyunun sahnelenişi bağlamında da“oyun”ile“performans”arasında fark oluşur. Dolayısıyla bir oyun hem metin hem de performans aracılığıyla ortaya çıksa da bunların hiçbiriyle özdeş değildir. Bu tezde oyunların ontolojik statüsünü, onları metinlerden ve performanslardan ayırarak ele alıyorum ve oyunların, birden fazla örneği olabilen soyut eserler olduğunu savunuyorum. Bu çerçevede, müzik eserleri bağlamında geliştirilmiş ve geleneksel tür/belirteç ayrımına dayanan Platoncu ve yaratılışçı kuramların sınırlılıklarını eleştiriyorum. Bu kuramlar katı bir model sunar ve tiyatro oyunlarının karmaşık yapıları göz önüne alındığında, metinsel versiyonlar ya da performatif yorumlar arasındaki farklılıkları açıklamakta yetersiz kalırlar. Oysa ben, aynı oyunun farklı versiyonlarının olabileceğini savunuyorum. Bu görüşü savunmak adına, yine müzik eserleri için geliştirilmiş olan Nemesio García-Carril Puy'un (2019) çok katmanlı tür/belirteç kuramı olan İç İçe Türler Hipotezi'ni tiyatro oyunlarına uyarlayarak alternatif bir yaklaşım öneriyorum.
Özet (Çeviri)
Theater plays are traditionally associated with their written texts or performances. In everyday language, we often say phrases like“I am reading a play”or“I am going to see a play.”However, defining theater plays with texts and performances poses some conceptual challenges. A text is an object, while a performance is an event. Since they belong to distinct ontological categories, substituting one for the other is conceptually flawed. A play encompasses both the written text and the performance; however, they cannot fully define it. In discussions about a play's text,“text”and“play”can diverge, and similarly,“play”and“performance”differ in the context of a play's performance. Therefore, while a play exists in text and performance, it is not identical. In this thesis, I address the ontological status of plays, distinguishing them from texts and performances, and defend that plays are abstract artifacts that can have multiple instances. Within this framework, I critique the limitations of Platonist and creationist frameworks, developed in the context of musical works and relying on the traditional type/token distinction. These theories provide a rigid model, and their limitations become clear when considering the complexities of theater plays, failing to address variations in textual editions or performance interpretations. However, I argue that there can be different versions of the same play, and to defend this, I propose an alternative approach by adapting Nemesio García-Carril Puy's (2019) Hypothesis of Nested Types, a multi-layered type/token theory likewise formulated for musical works, to theater plays.