Liberating second language writers: An exploration of multilingual writer identity in Türkiye
İkinci dilde yazmayı özgürleştirmek: Türkiye bağlamında çok dilli yazar kimliğinin araştırılması
- Tez No: 958416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR YİĞİTOĞLU APTOULA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
İkinci bir dilde akademik yazma, yazarların kimliklerini onların otobiyografik geçmişleri ve öğrenme bağlamıyla sürekli etkileşim halinde müzakere etmesini gerektirir. Bu çalışma, Türkiye bağlamında yeni başlayan akademik yazarların kimliklerini nasıl inşa ve müzakere ettiklerini ve metinlerde varlıklarını nasıl gösterdiklerini araştırmayı amaçlar. Katılımcılar, Türkiye'deki bir üniversitenin İngilizce Hazırlık Programındaki 114 Türk üniversite öğrencisidir. Bu çalışmada, veriler öğrencilerin yazı örneklerinden, katılımcılardan on ikisiyle yapılan retrospektif röportajlardan ve öğrenme bağlamından toplanan gerçek materyallerden oluşmuştur. Verilerin analizinde açıklayıcı ardışık bir tasarım benimsenmiştir. ART ANOVA kullanılarak yapılan metin analizleri yoluyla, yazarın varlığını gösteren yapıların ve söylemin aleniyetinin etkilerini incelemek için ikinci dil yazarlarının tartışmalı denemeler ve tartışma panolarında kişi zamirlerini ve derecelendirme belirteçlerini kullanım sıklığı karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, yeni başlayan ikinci dil yazarlarının, yazarın varlığını gösteren belirteçlerinin kullanımına yönelik kaçınma stratejileri benimsediklerini ve metinlerinde kimliklerini açıkça ortaya koymaktan kaçındıklarını ortaya koydu. Tartışmalı denemeler ve tartışma panosundaki girdiler arasında metin türünün önemli bir etkisi vardı, ancak kişi zamirlerinin ve derecelendirme belirteçlerinin kullanımı arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Bu, özellikle utangaç olan öğrencilerin, söylem tüm sınıfa açık olmadığında kimliklerini daha görünür şekilde ifade etmeyi seçtiğini ve metin türünün öğrencilerin akademik yazıya kendini katmasında önemli rol oynadığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
Academic writing in a second language calls for the negotiation of writers' identities in constant interaction with their autobiographical past and the learning context. The present study aims to investigate the ways in which novice academic writers in the Turkish EFL context construct and negotiate their identities and mark their authorial presence in the texts. The participants were 114 Turkish university students studying at the Intensive English Program of a large university in Türkiye. In this mixed design study, we adopted an explanatory sequential design in the collection and analysis of data, which were gleaned from these students' writing samples, retrospective interviews conducted with twelve of the participants and realia from the learning context. By conducting text analyses through ART ANOVA, we compared L2 writers' use of personal pronouns and graduation markers across two genres (argumentative essays and discussion boards) to examine the effects of authorial presence feature and publicity of discourse. Overall, the results revealed that L2 novice writers adopted avoidance strategies towards the use of authorial presence markers and refrained from manifesting their identity explicitly in their texts. There was a significant main effect of genre between the argumentative essays and discussion board entries while the use of personal pronouns and graduation markers lacked statistical significance. This indicated that students, especially shy ones, preferred to mark their identity more visibly when the discourse was not public to the whole class, and genre played an important role in the students' self-involvement in academic writing.